Tańszy Xbox bez napędu Blu-ray to kwestia tygodni?

Xbox One S Digital

Microsoft bardzo chciałby, aby gracze przeszli w pełni na dystrybucję cyfrową. Od dłuższego czasu mówi się o Xboksie bez napędu Blu-ray, który byłby przeznaczony dla graczy zaopatrujących się jedynie w cyfrowe edycje gier. Miałby on kosztować nawet 100 dolarów (ok. 380 zł) mniej niż zwykła wersja. Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, pierwsza taka edycja może pojawić się już za chwilę.

Nowa konsola miałaby nie różnić się specyfikacją od dotychczasowych (chociaż większy dysk byłby plusem), a nazwana zostanie po prostu Xbox One S All-Digital Edition. Nowe plotki mówią, że ma ona trafić do sklepów na całym świecie już w maju, a zamówienia przedpremierowe składać będzie można w kwietniu – za nieco ponad miesiąc.

Prawdopodobnie konsola ta ma być testem. Microsoft chce sprawdzić ilu graczy jest w stanie przenieść się na wersje cyfrowe, jeszcze przed wyjściem nowej generacji konsol. Dane te mogłyby wpłynąć na projektowanie i wycenianie nowych Xboksów.


Model koncepcyjny Xboksa bez napędu Blu-ray / Źródło: Windows Central

Rzecz jasna chodzi tu głównie o pieniądze. W interesie giganta z Redmond leży, aby gracze porzucili pudełka. Cyfrowe gry dostarczane są głównie poprzez Microsoft Store. W przypadku odejścia od pudełek (dystrybuowanych przez różne firmy) stałby się on swoistym Steamem dla Xboksa i przyniósł dodatkowy dochód z każdej gry. Jednak o całkowitym wyeliminowaniu płyt nie ma jeszcze co myśleć. Nadal są one świetnym rozwiązaniem dla osób z wolniejszym łączem czy limitami transmisji danych (głównie w sieci LTE) i dość łatwo odczuć to nawet w naszym kraju.

Drugą grupą, która raczej nie zgodzi się na usunięcie napędu są fani filmów. Spora część posiadaczy nowych konsol wykorzystuje je zarówno do grania, jak i odtwarzania filmów z płyt Blu-ray. Gdyby nowe konsole nie posiadały wejścia na płyty, musieliby oni zostać na starszym sprzęcie, albo kupować dodatkowo odtwarzacz Blu-ray.

Źródło, zdjęcia: Windows Central via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *