Unia Europejska ukarze Microsoft za nieuczciwe praktyki?

Urzędnicy Unii Europejskiej wezmą pod lupę funkcje wyboru przeglądarki w systemie Windows 8 RT. Dochodzenie UE dotyczy dostępu do API wymaganych przez przeglądarki w systemie Windows i “koncentruje się na zarzutach blokowania możliwości zainstalowania własnej przeglądarki na urządzeniach z systemem Windows 8 o architekturze ARM”.

Dochodzenie wszczęto pod wpływem anonimowych doniesień na postępowanie Microsoftu w kwestii ustawień systemu Windows 8. Niestety dla Microsoftu, będzie to kolejne oskarżenie, które, jeśli okaże się, że firma blokowała konkurentów, może skutkować karą wysokiej grzywny.

Jeśli Microsoft zostanie zmuszony do zaoferowania alternatywnych przeglądarek, zwłaszcza na Surface RT, Komisja Europejska powinna pójść krok dalej i oskarżyć Apple o ograniczanie funkcjonalności innych przeglądarek w systemie iOS. Choć w systemie iOS można pobrać inne przeglądarki, Apple uniemożliwia wybór “obcej” przeglądarki jako domyślnej aplikacji.

Przez kilka lat Internet Explorer stracił znaczący procent użytkowników. Wraz z rosnącą popularnością z Chrome i Firefox, Microsoft poszukuje nowych pomysłów na odzyskanie pozycji. Wygląda jednak na to, że firma z Redmond gra nieuczciwie – w organach Komisji Europejskiej toczy się także sprawa z roku 2009, która dotyczy podobnych praktyk w systemie Windows 7 SP1.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.