W aktualizacji Windows 10 2004 pojawią się zmiany w obszarze ustawień dostępności

Windows 10 uśmiech

Microsoft zapowiedział nowe opcje dostępności, które wkrótce zadebiutują Windows 10. Te powinny nieco ułatwić obsługę komputerów osobom z niepełnosprawnościami. Nadchodzące zmiany dotyczą głównie kursora tekstowego, jak również funkcji Lupy i Narratora.

Ustawienia kursora tekstowego

Po pierwsze, już niedługo w Windows 10 będzie można niezależnie od wskaźnika powiększyć kursor tekstowy, zmienić jego kolor na bardziej kontrastowy, dowolnie wybrany, a nawet wzbogacić o specjalne indykatory, dzięki którym będzie jeszcze lepiej zauważalny. Dotychczas wygląd tego kursora zmieniał się tylko w parze z wyglądem wskaźnika myszy.

Ustawienia kursora tekstowego w Windows 10. / Źródło: Microsoft

Funkcja Lupy

Dodając opcje modyfikacji kursora tekstowego, Microsoft zaktualizuje też interfejs funkcji Lupa. Co najważniejsze, w interfejs ten będą wbudowane przyciski (“Odtwarzaj”, “Wstrzymaj”, “Następne zdanie”), które ułatwią korzystanie z czytania na głos w popularnych przeglądarkach, takich jak Edge, Chrome i Firefox. Co więcej, funkcja Lupy wkrótce będzie wspierać tryb ciemny oraz pozwoli na jeszcze mocniejsze powiększanie tekstu.

Nowy wygląd interfejsu funkcji Lupa. / Źródło: Microsoft

Narrator

Usprawnień doczekał się też wspomniany Narrator, czyli wbudowane w Windows 10 narzędzie odczytujące zawartość ekranu na głos. Ten będzie niebawem czytał w sposób bardziej naturalny, płynny, bez niepotrzebnych pauz, a także lepiej wskazywał na obecność wielkich liter czy słów napisanych nimi w całości.

Wkrótce Narrator będzie też między innymi automatycznie rozpoczynał czytanie stron internetowych od góry. Poza tym wprowadzono opcję podsumowania strony na żądanie, jak również wsparcie dla przeglądarki Mozilla Firefox. Dodatkowo, zoptymalizowano obsługę Narratora w programie Outlook, ułatwiając i przyspieszając segregowanie poczty, jak również jej odczytywanie.

Wszystkie wymienione zmiany zadebiutują w systemie Windows 10 w nadchodzącej wielkimi krokami jego majowej aktualizacji – Windows 10 2004, która powinna zostać udostępniona użytkownikom pod koniec miesiąca.

Źródło: blog.windows.com, via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *