Wielka Brytania porzuca standard OpenXML

Microsoft przechodzi w ostatnim czasie naprawdę ciężki okres. Kolejne placówki rządowe na całym świecie rezygnują z produktów amerykańskiej firmy na rzecz wolnego oprogramowania. Podobnie jest w przypadku Wielkiej Brytanii, która oficjalnie porzuciła standard OpenXML, stworzony i rozwijany przez Microsoft, na rzecz ODF.

OpenXML to standard wykorzystywany przede wszystkim w pakiecie Office. Brytyjska administracja postanowiła jednak z niego zrezygnować i zamiast tego posługiwać się Open Document Format (ODF). Od tej pory wszystkie dokumenty tworzone w placówkach rządowych i administracyjnych będą zapisywane właśnie w taki sposób.

Zmiana ta ma ułatwić obywatelom odczytywanie dokumentów, nie każdy musi bowiem posiadać płatny pakiet Office. Nie ulega również wątpliwości, że dzięki temu brytyjska administracja zaoszczędzi sporo pieniędzy. Szacuje się, że może to być nawet 1,2 mld funtów.

Microsoft w oficjalnym oświadczeniu przyznał rację brytyjskiemu rządowi, twierdząc, że w ten sposób zwiększa się zdrową konkurencję na rynku. Jednocześnie poinformowano, że pakiet Office bezproblemowo obsługuje standard ODF i pod tym względem gigant z Redmond nadal może współpracować z brytyjskimi podmiotami.

Rząd Wielkiej Brytanii planuje w najbliższym czasie porzucić pakiet Office na rzecz innego rozwiązania. Aktualnie nie wiadomo, o którym produkcie mowa.

Źródło: Softpedia, Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *