Prace nad Windows 10 dla architektury ARM trwają

Windows RT wydany równolegle z Windows 8 był systemem zaprojektowanym z myślą o architekturze ARM. Znalazł on zastosowanie przede wszystkim w tabletach z układami ARM. Niestety jego popularność nie była zbyt wysoka ze względu na niemożność instalacji zwykłych aplikacji desktopowych. Użytkownicy byli ograniczeni wyłącznie do aplikacji napisanych z myślą o ARM.

Właśnie dlatego ostatnio Microsoft zakończył wsparcie tego systemu i nie zamierza do niego powracać. Jak się jednak okazuje, gigant z Redmond pracuje nad podobnym rozwiązaniem opartym na Windows 10.

Wynika tak ze strony technicznej firmy, gdzie wyszczególnione są różne wersje systemu Windows 10. Znajduje się wśród nich także ta przeznaczona dla architektury ARM. Po co Microsoft ponownie wchodzi do tej samej rzeki? Niekoniecznie musi to być ten sam nurt, bowiem tym razem programiści chcą zaoferować pełne wsparcie dla aplikacji Win32.

Tłumacząc to na bardziej zrozumiały język – pomimo architektury ARM użytkownicy będą mogli instalować i korzystać z aplikacji desktopowych, zupełnie jak na zwykłym komputerze.

Co ciekawe, w planach Microsoftu znalazła się również mobilna wersja systemu Windows 10 oparta na architekturze x86, czyli takiej samej, z jakiej korzystają komputery stacjonarne.

Jak zatem widać, Microsoft chce sprawić, by Windows 10 był dostępny na niezwykle szerokiej gamie urządzeń. Co ważne, gigant pracuje nad tym, by niezależnie od sprzętu, system oferował podobne możliwości.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *