Windows 10 dogania Windows 8.1 – ranking popularności systemów operacyjnych

Windows 10 jest już na rynku od czterech miesięcy. W tym czasie zdołał przekonać do siebie co dziesiątego użytkownika komputera. Tak wynika z najnowszych statystyk udostępnionych przez StatCounter.

Według nich Windows 10 jest zainstalowany na 10,17% wszystkich komputerów na całym świecie. To stosunkowo dobry wynik, jednak wciąż wiele brakuje do objęcia prowadzenia. Lepiej radzi sobie między innymi Windows 8.1, który posiada 13,05% udziałów w rynku. Na pierwszym miejscu bez zmian – Windows 7. System ten potwierdza swoją świetną formę, będąc zainstalowanym na 49,31% komputerów.

Microsoft może być dumny z jeszcze jednego powodu. Zasięg Windows XP udało się zniwelować do zaledwie 8,5%. Za kilkanaście miesięcy ten przestarzały system będzie na marginesie, podobnie jak dzisiaj jest m.in. Vista. A użytkownicy chcąc czy nie, będą musieli przerzucić się na nowsze rozwiązanie.

Ranking popularności systemów operacyjnych 11.2015
Ranking popularności systemów operacyjnych w listopadzie / Źródło: StatCounter

Warto również odnotować dość mocną obecność OS X w najnowszym zestawieniu. System Apple posiada 9,3% udziałów w rynku. Należy jednak nadmienić, że w tym przypadku pod uwagę brane są wszystkie wersje OS X.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *