Windows 10 powiadomi o nowych programach uruchamianych wraz ze startem systemu

Windows 10

Microsoft bez większego rozgłosu wprowadził nową, ważną funkcję do najnowszego buildu wersji preview systemu Windows 10. Oprogramowanie wyświetla teraz dość duży komunikat w prawym dolnym rogu ekranu, tuż nad paskiem zadań. Informuje on użytkownika o fakcie pojawienia się danej aplikacji wśród programów uruchamianych wraz ze startem systemu.

Autostart powiadomienie
Nowe powiadomienia w Windows 10 ostrzegą użytkownika o pojawieniu się nowej aplikacji w autostarcie / Źródło: Reddit

“[Nazwa aplikacji] is now configured to run when you log in. To change this later, goto Settings, Apps, Startup” – głosi komunikat w angielskojęzycznej wersji systemu Windows 10.

Co niezwykle istotne, kliknięcie na komunikat natychmiast przenosi użytkownika Windows 10 do miejsca, w którym da się dostosować ustawienia owej aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dane narzędzie z autostartu usunąć.

Jesteś Windows Insiderem? Przetestuj funkcję już teraz

Nową funkcję Windowsa 10 mogą już testować członkowie programu Windows Insider. Jen Gentleman z Microsoftu napisał na Reddicie, że nowość jest na razie we wczesnej fazie testów i ma swoje ograniczenia. W dalszym ciągu system nie jest w stanie wykryć absolutnie wszystkich narzędzi pojawiających się wśród aplikacji aktywowanych wraz z rozruchem OSu. Z detekcji na tę chwilę wyłączone są usługi, zaplanowane działania oraz programy, które mają uruchomić się przy rozruchu wyłącznie jednorazowo.

Na tę chwilę nie wiadomo kiedy praktyczna zmiana zagości w stabilnej wersji systemu. Prawdopodobnie nastąpi to dopiero w przyszłym roku. Zmiana pozwoli zwiększać świadomość użytkowników systemu Windows 10 – trudno nie oceniać jej pozytywnie.

Programy uruchamiane przy rozruchu Windowsa

Dobrym zwyczajem każdego użytkownika systemu Windows 10 powinno być cykliczne kontrolowanie zawartości sekcji “Uruchamianie” w Menedżerze zadań. Nadmiar aplikacji uruchamianych wraz ze startem systemu może prowadzić do zwiększonego czasu wczytywania się OSu.

Menedżer zadań
Menedżer zadań – Windows 10 / Źródło: Instalki.pl

Jak usunąć programy z autostartu?

Należy otworzyć Menedżer Zadań (wpisać “Menedżer Zadań” w wyszukiwarce systemowej) i przejść do zakładki “Uruchamianie”. Optymalnym będzie wyłączenie narzędzi firm innych niż Microsoft, których aktywacja przy okazji rozruchu systemu nie ma większego sensu. Warto zatem sprawdzić, z których programów rzeczywiście korzystamy na co dzień, a z których w ogóle. Im więcej aplikacji zostanie usunięte, tym szybciej system po włączeniu komputera będzie gotowy do działania.

Źródło: Reddit via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *