Windows 10 – problemy z połączeniem sieciowym po aktualizacji

Windows 10 poprawka

Tak się składa, że problemy z system Microsoftu pojawiają się cyklicznie. Tym razem winowajcą jest aktualizacja Windows 10 2004, znana także pod nazwą May 2020 Update. Microsoft oficjalnie potwierdził istnienie buga.

Windows 10 – problemy z siecią

Microsoft zakomunikował, że aktualizacja majowa systemu Windows 10 obarczona jest w przypadkach niektórych konfiguracji błędem związanym z ikoną Network Connectivity Status Indicator (NCSI) na pasku zadań. Grafika dezinformuje użytkowników systemu sugerując, że ci utracili połączenie z Internetem nawet w sytuacji, gdy komunikacja z siecią za pośrednictwem przeglądarki internetowej działa bez zarzutu.

Ikona połączenia sieciowego / Źródło: Techspot

Realnym problemem nie jest jednak ikona, a zachowanie niektórych aplikacji. Programy czerpiące informacje o stanie połączenia z narzędzi Windowsa 10 odmawiają współpracy. Poszkodowani skarżą się, że nie mogą korzystać z OneDrive’a, Spotify, Microsoft Store, czy też Microsoft 365.

Rozwiązanie problemu?

W sieci opublikowano rozwiązanie, które w niektórych przypadkach pozwala rozprawić się z błędem. Wymaga ono edycji rejestru systemu Windows, zatem pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność.

  1. Kliknij na ikonę wyszukiwania i wpisz regedit.
  2. Uruchom Edytor Rejestru.
  3. Przejdź do klucza HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NlaSvc\Parameters\Internet
  4. Kliknij na EnableActiveProbing i zmień wartość z 0 na 1.
  5. Zatwierdź działanie i zamknij Edytor Rejestru.
  6. Zrestartuj komputer

Powyższa metoda nie działa we wszystkich przypadkach, ale pomogła części poszkodowanych.

Według danych przekazywanych przez AdDuplex, Windows 10 May 2020 Update na początku tego miesiąca zainstalowany był na ok. 7% wszystkich komputerów.

Źródło: Microsoft via Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *