Windows 10 S w pigułce

Windows10 S laptop

Microsoft zaprezentował w tym tygodniu nową wersję swojego systemu – Windows 10 S. Na stronie internetowej firmy jest on przedstawiany jako bezpieczny, wydajny i wygodny system dla niewygórowanych cenowo urządzeń. Czym się jednak różni od klasycznej wersji Windows 10? Sprawdzamy.

Aplikacje tylko ze Sklepu Windows

Przede wszystkim Windows 10 S jest ograniczony do aplikacji pochodzących ze Sklepu Windows. Nie zainstalujemy na nim żadnego innego programu. Microsoft wyjaśnia, że dzięki temu zadbano o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Każda aplikacja w Windows Store jest bowiem sprawdzana pod kątem zabezpieczeń i integralności z dostępnymi urządzeniami.

Microsoft Edge i Bing

Windows 10 S jest ściśle powiązany z usługami Microsoftu. Właśnie z tego względu użytkownik nie będzie mógł zmienić domyślnej przeglądarki internetowej, którą jest Edge. Nie będzie też możliwości zmiany domyślnej wyszukiwarki (Bing). Warto jednak dodać, że możliwa będzie instalacja innej przeglądarki z Windows Store. Po prostu nie ustawimy jej jako domyślnej.

Windows 10 S
Windows 10 S będzie ograniczony do aplikacji z Windows Store

Możliwość aktualizacji do wersji Pro

Osoby, które zakupią komputer z Windows 10 S i nie będą zadowolone z funkcji, jakie oferuje, mogą zdecydować się na jednorazową aktualizację do Windows 10 Pro. Dzięki temu zyskają pełnię możliwości Dziesiątki, włącznie z instalacją programów pochodzących z nieznanych źródeł. Koszt aktualizacji licencji wynosi 49 dolarów. Warto dodać, że w takim przypadku użytkownik nie będzie mógł powrócić do Windows 10 S.

Windows 10 S nie będzie sprzedawany oddzielnie

Windows 10 S nie trafi do regularnej sprzedaży, jak Windows 10 Home czy Pro. Oznacza to, że użytkownik nie będzie mógł nabyć samej licencji. System będzie sprzedawany wyłącznie z urządzeniami.

Surface Windows 10 S
Windows 10 S będzie dostępny wyłącznie w zestawie z dedykowanymi urządzeniami

Stworzony dla edukacji

Microsoft nie kryje, że głównym powodem stworzenia Windows 10 S były tanie urządzenia służące do edukacji. Dzięki ograniczeniu aplikacji wyłącznie do Windows Store możliwe było zmniejszenie zużycia energii, a to sprawia, że notebooki będą mogły działać przez cały dzień bez konieczności ładowania – w sam raz dla studentów.

W Sklepie Windows pojawi się również pełnoprawny pakiet Office, dzięki czemu użytkownicy będą mogli pracować z dokumentami. To także dobra okazja dla Microsoftu do promowania swojej platformy i zachęcania deweloperów do tworzenia aplikacji na Windows 10.

Wygląda jak Windows 10

Pomimo nieco odmiennych założeń Windows 10 S wygląda i działa niemal identycznie, jak pełnoprawna edycja Windows 10. Jedynymi ograniczeniami są te wymienione powyżej, dlatego też użytkownicy nie powinni mieć problemów z odnalezieniem się w systemie.

Źródło: Instalki, Microsoft

1 thoughts on “Windows 10 S w pigułce

  1. No to będzie klon Windows 7 Starter, tego dla netbooków, który nie pozwalał na zmianę tapety i był wykastrowany 😉 W sumie trochę strzał w nogę i robienie niepełnosprawnego braciszka z tego systemu, powinien być on też do zakupu ze składakami. Dzisiaj, na te przykład, komputer złożymy za 1000-1200 zł, Windows 10 kosztuje zaś 500plus 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *