Windows 7 bardziej odporny na zacinanie dźwięku

Na oficjalnym blogu poświęconym Windows 7 pojawił się ciekawy artykuł dotyczący problemu zacinania się dźwięku podczas odtwarzania w systemie Windows (z j. ang. Glitch). Zgodnie z zapowiedziami programistów z Redmond nowy Windows ma lepiej radzić sobie z tym problemem w stosunku do swoich poprzedników.

Microsoft wraz z partnerami dokładnie przeanalizował sytuacje w których pojawia się tzw. Glitch. Z punktu widzenia użytkownika odtwarzanie dźwięku to bardzo prosta i wręcz naturalna czynność. Jednak dla sprzętu i systemu operacyjnego to nie lada wyzwanie ponieważ najczęściej procesor obciążony jest innymi czynnościami w skutek czego może dość od opóźnienia bufora audio. Wówczas powstaje efekt zacięcia (Glitch). Aby zachować płynność odtwarzania dane muszą być dostarczane do sprzętu audio co około 10 milisekund.

Specjaliści Microsoftu przeprowadzili szereg interesujących badań. Jedno z nich pokazało jak szeroki jest problem. Z maszyn objętych badaniem aż 80.40% nie wykazało efektu Glitch, na 15.30% komputerów problem ten pojawił się mniej niż 9 razy. Problem z zacinającym się dźwiękiem wystąpił częściej niż 10 razy na 4.3% maszyn. Co ciekawe problem ten występuje znacznie częściej na komputerach przenośnych niż na tradycyjnych pecetach. Badanie wykazało, że sprzęt niektórych producentów może być bardziej podatny na Glitch. Niestety Microsoft nie ujawnił jak firmy wzięły udział w badaniu.

Analizy wykonane przez Microsoft i partnerów pozwoliły wyeliminować setki problemów które mogły doprowadzić do pojawienia się problemu Glitch. Aby wyeliminować niektóre z nich Microsoft zmodyfikował kod źródłowy Windows. Również producenci sprzętu dokonali odpowiednich modyfikacji.

Źródło: blogs.msdn.com/e7

5 thoughts on “Windows 7 bardziej odporny na zacinanie dźwięku

  1. To nie takie proste jak piszę Syngress. Problem występuje głównie na kartach creative X-FI, ale zdarza się jak widać też na innych. Niestety mam kartę XFI i problem jest nie do przeskoczenia. Sterowniki są najnowsze i nadal trzeszczy, piszczy i takie tam. Na zintegrowanej kacie dział normalnie. Ale dźwięk z nie jest kiepski. Mam nadzieje że następne sterowniki creativa usuną problem, albo wina leży w windows 7 i trzeba to załatać jak zwykle.

  2. Problem powstaje w wyniku niewłaściwej kompilacji sterownika odpowiedzialnego za dekodowanie strumienia dźwięku. Wystarczy zainstalować najnowszy sterownik do Płyty i Karty Audio.

  3. Do momentu kupienia nowego laptopa (ACER ASPIRE 7720G) również nawet nie słyszałem o takim problemie, baaa… nawet do tej pory nie wiedziałem, że jest to taki poważny problem. Laptop ten ma preinstalowaną Viste i jednym z powodów powrotu do XP było właśnie “pierdzenie” dźwiękówki. Po zainstalowaniu W7 problem powrócił i to z jeszcze większym nasileniem. Czasami nawet filmu nie idzie oglądać, a i z gier nie ma tyle przyjemności, bo przycinający dźwięk potrafi mocno irytować. hmmm… ciekawe czy można coś z tym zrobić?…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *