Windows 7 i 8 bez wsparcia dla starszych gier

Age of Empires II

Jeszcze przed premierą Windows 10 informowaliśmy, że system ten nie będzie obsługiwał niektórych starszych gier ze względu na brak wsparcia dla technologii DRM – Safedisc. Jak się jednak okazuje, Microsoft postanowił to samo zrobić w Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8. Ostatnie aktualizacje dla tych systemów wyłączyły możliwość korzystania z Safedisc.

Aktualizacja dla systemów Windows Vista, Windows 7 oraz Windows 8 oznaczona numerem KB3086255 całkowicie wyłączyła możliwość korzystania z rozwiązań Safedisc oraz Securom. To dwie popularne technologie zabezpieczeń DRM, które były na szeroką skalę wykorzystywane przez starsze gry. Tak więc po najnowszej aktualizacji nie będziemy mogli grać chociażby w takie tytuły, jak Age of Empires II, Aliens vs. Predator 2, GTA 3 czy Civilization III. Oczywiście gier wykorzystujących te zabezpieczenia jest znacznie więcej – to tylko przykłady.

Dlaczego Microsoft postanowił wyłączyć obsługę tych rozwiązań? W ich zabezpieczeniach wykryto poważne luki. Jednocześnie zarówno Safedisc, jak i Securom głęboko integrują się z systemem. Takie połączenie sprawia, że cyberprzestępcy mogliby wykorzystać te technologie do przejęcia kontroli nad komputerem.

Dla osób, które jednak chciałyby pograć w starsze gry, Microsoft przygotował rozwiązanie. Istnieje bowiem możliwość tymczasowego włączenia obsługi tych zabezpieczeń. Wystarczy w wierszu poleceń systemu wpisać sc start secdrv, by włączyć sterownik odpowiedzialny za obsługę DRM. Po zakończonej sesji warto jednak go wyłączyć, korzystając z komendy sc stop secdrv.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *