Windows 7 nadal na szczycie, “dziesiątka” zyskuje

Windows 10 jest już z nami od ponad miesiąca. Użytkownicy posiadający Windows 7 lub Windows 8.1 kwalifikują się do darmowej przesiadki na Dziesiątkę i właśnie z tego powodu systemy te zaczęły tracić na popularności. Na zmianę lidera wciąż musimy jednak poczekać. Windows 7 nadal na szczycie.

Microsoft chciałby, aby jak największa liczba użytkowników jak najszybciej przesiadła się na Windows 10. Część z nich co prawda wykonała już migrację, jednak przed najnowszym systemem amerykańskiej firmy wciąż długa droga. Obecnie posiada on 5,21% udziału w rynku, co pozwoliło mu wyprzedzić Mac OS X 10.10 czy chociażby Windows 8.

Od najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu lepszy wciąż jest Windows 8.1 (11,39% zasięgu) oraz Windows XP (12,14%). Znakomicie radzi sobie również Windows 7 – jest zainstalowany na 57,67% wszystkich komputerów na całym świecie. A to oznacza, że jeszcze długo poczekamy na zmianę lidera.

Warto jednak zaznaczyć, że w przeciągu miesiąca Siódemka straciła ponad 3 punkty procentowe, a Windows 8.1 niemal 2 punkty procentowe. Jednocześnie Windows 10 zyskał ponad 5 punktów procentowych. Migracja ze starszych systemów jest zatem dość mocno zauważalna i w kolejnych miesiącach powinna postępować.

ranking systemów operacyjnych 08.2015
Najnowszy ranking systemów operacyjnych

Microsoft ma zatem powody do zadowolenia. Windows 10 jest przez większość użytkowników chwalony za zgrabne połączenie nowych i starych rozwiązań. Nie wszystkie opinie są jednak pochlebne. Najczęściej pod wątpliwość poddawane są zagadnienia związane z bezpieczeństwem danych i prywatnością.

Źródło: Net Market Share via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *