Windows 7 najpopularniejszym systemem operacyjnym Microsoftu

Pomimo sporej popularności systemu Windows 7 na świecie, przez ostatnie kilka lat prym pod tym względem wciąż wiódł Windows XP. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy była nieudana próba wypuszczenia na rynek Visty. Zarówno klienci indywidualni jak i firmy postanowiły nie eksperymentować z kolejnymi odsłonami i zostać przy najbardziej sprawdzonej. W końcu po kilku latach dominacji, Windows XP ustąpił systemowi Windows 7, co można zaobserwować w najnowszym raporcie Net Applications.

Zmiana na podium nastąpiła w sierpniu bieżącego roku i stale się powiększa, choć póki co różnica jeszcze nie jest kolosalna. Na chwilę obecną Windows 7 jest najczęściej używanym systemem operacyjnym na świecie, wychodząc na prowadzenie z wynikiem 42,76%. Na drugim miejscu aktualnie znajduje się Windows XP, z którego obecnie korzysta 42,52% użytkowników. Co ciekawe, pomimo wielu negatywnych opinii, trzecie miejsce należy do Windows Visty, którą używa 6,15% użytkowników. Kolejne miejsce należą do rozmaitych odmian OS X, zaś pełną listę można zobaczyć na poniższych grafikach.

win tab 1

win tab 2

Kwestią czasu było, kiedy oba systemy zamienią się miejscami, choć pewnie sporo użytkowników sądziło, że rotacja nastąpi szybciej. Co by nie mówić, Windows 7 godnie kontynuuje politykę znaną z Windows XP, z dnia na dzień zyskując coraz więcej zwolenników. I choć Windows 8 zbliża się wielkimi krokami, to wcale nie jest powiedziane, że kolejne miejsca na podium zmienią się błyskawicznie, czego przykładem była właśnie Vista.

Źródło: Net Applications

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.