Windows 7 zyskuje, XP nadal ma 60% rynku

Według raportu Forrester system operacyjny Windows XP nadal jest używany w około 60% przedsiębiorstw na świecie. Na drugim miejscu plasuje się Windows 7, który znajduje się na jednej piątej komputerów. To już trzykrotnie więcej niż poprzednik “siódemki”, Windows Vista.

Windows XP w zaliczył w ciągu roku spadek o 7,6 punktu procentowego. Warto zauważyć, że w ciągu badanego okresu, “xp-ek” zanotował także wzrost udziału w rynku. Wydaje się, że powodem mógł być downgrade z Visty, która systematycznie traci użytkowników. Jak wynika z raportu, najpopularniejszy system operacyjny jest stopniowo zastępowany przez najświeższą odsłonę “okienek”. W ostatnim miesiącu badania – marcu 2011 – Windows XP osiągnął udział w wysokości 59,9%, a Windows 7 – 20,9%. Dla porównania – Mac OS X “dzierżył” 11% rynku, a Vista 6,2%.

Raport został opublikowany 18 czerwca, a dane pochodzą z badań przeprowadzonych na ponad 400 tysiącach komputerów, z 2500 firm na całym świecie. Czynnikiem powodującym wzrost zainteresowania systemem Windows 7 jest z pewnością starzenie się sprzętu komputerowego i przymusowa wymiana urządzeń wraz z oprogramowaniem.

Źródło: ZDNet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *