Windows 8.1: Nowości w świecie aplikacji

Konferencja BUILD 2013 przyniosła wiele ciekawych informacji również na temat aplikacji dostępnych za pomocą Windows Store. Podczas gdy ich liczba jest już bliska przekroczenia magicznej bariery 100 tysięcy, wciąż brakuje kilku wpływowych graczy. W najbliższym czasie ma się to zmienić.

Microsoft zapowiedział, iż niedługo pojawią się oficjalne aplikacje Facebooka i Flipboarda, działające w oparciu o Modern UI. Daje to niezły prognostyk na przyszłość – Windows Store wyposażony we wszystkie najważniejsze apki w końcu może stać się konkurencyjnym i sensownym rozwiązaniem.

Gigant z Redmond ujawnił również, że w bliżej nieokreślonej przyszłości udostępni w pełni dotykowy pakiet biurowy Office. Podczas konferencji został zaprezentowany PowerPoint, jednakże możemy być pewni, że pojawi się także Word oraz Excel. Zastosowanie owych programów ma być podobne do ich webowych odpowiedników, które dostępne są za darmo. Premiera planowana jest na rok 2014, choć pojawiły się również pogłoski mówiące o najbliższym październiku.

Wśród aplikacji już dostępnych, warto zwrócić szczególną uwagę na Bing Maps, które doczekały się kilku nowych możliwości. Przede wszystkim wersja desktopowa umożliwia teraz wyszukiwanie miejsc w naszej okolicy – restauracje, bary, kina, parkingi itp. Po zalogowaniu do Facebooka możemy również zobaczyć rekomendacje naszych znajomych. Aplikacja pozwala także sprawdzić aktualną pogodę czy nawet zarezerwować stolik na wieczór w renomowanym lokalu – oczywiście większość funkcjonalności opiera się na współpracy z dostawcami usług, tak więc w Polsce część z nich może nie działać poprawnie (lub wcale).

bing map

Posiadacze Windows 8.1 mogą zaznajomić się z dwiema całkowicie nowymi aplikacjami – Food & Drink oraz Health & Fitness. Pierwsza z nich to swego rodzaju encyklopedia kucharska, która daje dostęp do tysięcy przepisów, wskazówek oraz ciekawostek na temat różnic kulturowych dotyczących żywności. Co ciekawe, obsługa programu jest możliwa za pomocą gestów dłoni, wykonywanych przed kamerką internetową, co może się przydać szczególnie w kuchni, podczas przygotowywania potraw.

bing food

Health & Fitness to natomiast zestaw porad dotyczących zdrowego trybu życia. Użytkownicy dowiedzą się z niej, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i jaką dietę zastosować, aby czuć się lepiej. Aplikacji tego typu są już tysiące, więc raczej pod tym względem Microsoft niczego nowego nie zaprezentował.

health fitness app

Źródło: Microsoft, Neowin, YouTube, Bing

One thought on “Windows 8.1: Nowości w świecie aplikacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *