Windows 95 ma już 20 lat

24 sierpnia 1995 roku Microsoft wydał na świat Windows 95 – rewolucyjny jak na tamte czasy system operacyjny. Dzisiaj obchodzimy jego dwudzieste urodziny. Jest to doskonała okazja do przypomnienia kilku najciekawszych faktów na jego temat.

Windows 95 był pierwszym systemem, który był zintegrowany z MS-DOS. Wcześniejsze odsłony okienek nie zawierały tego komponentu, a użytkownicy chcący skorzystać z możliwości MS-DOS musieli się przełączać pomiędzy systemami.

Omawiany system to także pierwszy produkt, który przeszedł na architekturę 32-bitową. Windows 95 charakteryzował się całkowicie nowym interfejsem. Pojawiło się Menu Start w dobrze znanej formie, a uruchomione aplikacje były wyświetlane na dolnym pasku zadań. Znalazła się tam również ikonka odpowiedzialna za kontrolę głośności oraz zegar wskazujący czas.

Windows 95 Menu Start
Windows 95 otrzymał Menu Start w dobrze znanej formie

Windows 95 był początkowo sprzedawany bez Internet Explorera. Przeglądarka Microsoftu pojawiła się jednak w formie dodatkowego modułu. Warto zaznaczyć, że dopiero trzecia wersja otrzymała dobrze nam znane logo.

Windows 95 był rewolucyjny pod wieloma względami. Najważniejsze było jednak nowe podejście do interakcji z plikami i folderami. Użytkownik mógł je kopiować, przenosić czy zmieniać nazwę dzięki kliknięciom myszy. Do tego dochodziło Menu Start, w którym zawarte były skróty do wszystkich zainstalowanych programów. W tamtych czasach to była nowość.

Internet Explorer 4; strony na pulpicie
Czwarta wersja Internet Explorera umożliwiała uruchamianie stron na pulpicie

Większość elementów, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Windows 95, są obecne w systemach Microsoftu po dziś dzień. Oczywiście uległy one znaczącym usprawnieniom, jednak ich idea jest taka sama, jak 20 lat temu.

Źródło: Neowin via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *