Windows 95 można odpalić w przeglądarce

Ponad 20 lat, tyle czasu minęło odkąd Windows 95 trafił oficjalnie do sprzedaży. Być może część naszych czytelników pracowała na tym systemie, ale zapewne wielu nigdy nie miało takiej okazji. Nigdy nie dane im było usłyszeć legendarnego już motywu muzycznego podczas odpalania Windows 95. Trzeba przyznać, iż w 1995 roku było to oprogramowanie rewolucyjne, które na wiele lat wyznaczyło obowiązujące standardy.

Dziś swoje triumfy święci Windows 10, który ma zarówno rzesze fanów jak i przeciwników. Jednakże, Windows 95 nie odszedł w całkowicie w zapomnienie. Udowodniła to Andrea Faulds, 19-letnia programistka ze Szkocji, której udało się stworzyć stronę emulującą Windows 95. System działa w przeglądarce bez żadnych dodatkowych wtyczek. Emulator zmienia kod C++ na czysty JavaScript.

Nie da się ukryć, iż jest to prawdziwa wycieczka w przeszłość. Użytkownicy mogą śmiało odpalić dawny MS-DOS czy też zagrać w stare wersje kultowych gier takich jak pasjans. Od razu jednak ostrzegamy. Całość nie działa zbyt stabilnie i system potrafi czasami się zawiesić.

Windows 95 desktop 540 px
Windows 95

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *