Windows ma już 30 lat

Dokładnie 30 lat temu, 20 października 1985 roku, Microsoft wydał na świat swój pierwszy system operacyjny – Windows 1.0. Był on następcą platformy MS-DOS, która mimo wszystko funkcjonowała przez kilka kolejnych lat.

Choć Windows 1.0 diametralnie różni się od Windows 10, obydwa systemy posiadają kilka elementów wspólnych. Mowa m.in. o niektórych aplikacjach – notatniku czy MS Paint. To tylko pokazuje, jak trafne były pomysły Billa Gatesa i że sprawdzają się one do tej pory.

Windows 1.0 był pierwszym systemem Microsoftu, który robił większy użytek z myszki. Wiele czynności można było wykonać właśnie za jej pomocą, bez wpisywania komend.

Windows 1.0 był dostępny na dwóch dyskietkach i wymagał 256 kilobajtów pamięci. Jeżeli użytkownik chciał uruchamiać wiele programów jednocześnie, system należało zainstalować na dysku twardym, a pamięć komputera musiała wynosić 512 kilobajtów.

 

Windows 1.0
Windows 1.0 – interfejs użytkownika

Od momentu premiery Windows 1.0 Microsoft pracował nad usprawnieniem swojego systemu, wydając nowe wersje. Dotychczas na rynku ukazało się 13 systemów operacyjnych tej firmy (licząc wyłącznie główne wydania). Najnowszy z nich to Windows 10, który zadebiutował 29 lipca 2015 roku.

Ciekawe, czy za 30 lat obecna technologia będzie wzbudzała w nas takie samo politowanie, jak obecnie wzbudza Windows 1.0.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *