Windows Phone nadal daleko za konkurencją

Nowy sprzęt z Windows Phone 8 można znaleźć w Stanach Zjednoczonych w ofercie największych dostawców usług: Verizon, AT&T, a także w T-Mobile, jednak w odniesieniu poprzedniego kwartału nie można było nazwać dla WP udanym. Według firmy badawczej Gartner, mobilny system Microsoftu nadal pozostaje daleko w tyle za dwoma wiodącymi platformami oraz ma przed sobą jeszcze 3 inne platformy.

Według nowych danych Gartnera, w okresie od lipca do września, ilość smartfonów z systemem Microsoft wyniosła 2,4 procent, co oznacza wzrost zaledwie 1,5 punktów procentowych w porównaniu do zeszłego roku. W III kwartale sprzedano 4,058 milionów smartfonów z systemem operacyjnym Microsoft. Rok temu sprzedaż wyniosła zaledwie 1,7 milionów sztuk.

Cóż znaczą te liczby, gdy porówna się sprzedaż urządzeń z Androidem, który ma solidny, ponad 72-procentowy udział w rynku smartfonów. W III kwartale udało się sprzedać 122 milionów smartfonów z systemem rozwijanym przez Google. System Apple iOS był drugi z udziałem 13,9 procent w trzecim kwartale.

Trzecie miejsce wciąż jeszcze należy do BlackBerry OS – system Research in Motion był trzeci z udziałem 5,3 procent, jednak OS zaliczył ogromny spadek – aż 11 punktów procentowych w porównaniu z III kwartałem w zeszłym roku. Gartner na miejscach przed Windows Phone klasyfikuje również Samsung Bada OS z 3-procentowym udziałem w rynku oraz Nokia Symbian, z udziałem 2,6 proc.

Zwycięski pochód Microsoft jeszcze się na dobre nie zaczął, choć Windows Phone 8 wraz z urządzeniami HTC, Nokii i Samsunga wciąż ma szansę na zawojowanie półek sklepowych w okresie świątecznym. Na razie widać tylko “ruchy wojsk przy granicy”. Potęgi śpią spokojnie nie przeczuwając żadnego zagrożenia…

Źródło: Neowin, Gartner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.