Nastoletni Hindus stworzył malware na Windows Phone 8?

Łatwo wytłumaczyć sobie powód, dla którego twórcy szkodliwego oprogramowania biorą na cel przede wszystkim system operacyjny Windows, który jest obecny na ponad 90% komputerów stacjonarnych. Posiadacze desktopów z OS X oraz dystrybucjami Linux czują się bezpiecznie – mają świadomość, że większość luk wykrytych w ich systemach pozostaje niewykorzystana. Teraz, gdy coraz więcej osób posiada smartfony, zainteresowanie twórców malware przesuwa się na rynek urządzeń mobilnych, w których zdecydowanie króluje Android. Czyż to nie dziwne, że marginalny jak na razie system Windows Phone 8 już teraz doczekał się pierwszego przypadku malware?

Znany jako najmłodszy haker “etyczny”, Shantanu Gawde z Indii postanowił zaprezentować prototyp malware dla Windows Phone 8 na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa MalCon, która odbędzie się w dniach 23-24 listopada. Jego prezentacja będzie dotyczyć “metod i technik infekowania Windows Phone: jak ukraść kontakty, przesyłać zdjęcia i kraść prywatne dane użytkowników, uzyskiwać dostęp do wiadomości tekstowych, itp.”. W tej chwili nie wiadomo jednak, czy metody opracowane przez Gawde wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemu operacyjnego czy będzie to aplikacja mobilna, wykorzystująca naiwność użytkownika.

Ogłoszenie młodego specjalisty okazało się na tyle poważne, że głos w sprawie zabrał Dave Forstrum, dyrektor Trustworthy Computing z Microsoftu: Microsoft zdaje sobie sprawę z nadchodzącej prezentacji, jednak jej szczegóły nie zostały nam wcześniej zaprezentowane. Jak zawsze, zbadamy wszelkie błędy ujawnione podczas prezentacji, i podejmiemy odpowiednie działania w celu ochrony naszych klientów.

Gawde ma zaledwie 16 lat, a już w wieku siedmiu lat zyskał tytuł Microsoft Certified Application Developer (MCAD) – stając się najmłodszą osobą z certyfikatem. Podczas MalCon w 2011 roku Hindus zaprezentował aplikację malware wykorzystującą rozpoznawanie gestów przez Kinect.

Źródło: Neowin, Mon Windows Phone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *