Windows Seven bardziej modularny niż Vista?

Microsoft bardzo chciał, by system operacyjny Windows Vista odniósł sukces, jednak nie został zbyt pozytywnie przyjęty przez użytkowników. Teraz firma pracuje nad Windows 7, który według zapowiedzi giganta z Redmond ma być zdecydowanie bardziej modularny od poprzednika. Oznacza to, że zakupiony system operacyjny miałby składać się jedynie z podstawowego jądra MinWin i graficznego interfejsu użytkownika. Dzięki temu rozwiązaniu osoba kupująca system sama zdecyduje jakie dodatkowe aplikacji chce w nim wykorzystać.

W przypadku Visty mamy do wyboru kilka wersji systemu: Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate oraz dostępną tylko dla dużych firm edycję Enterprise. Każda z wersji różni się od siebie przeznaczeniem i opcjami, jednak wszystkie bazują na tym samym jądrze. Microsoft umożliwia swoim klientom przejście do wyższej wersji systemu, np. z Home Basic do Home Premium. Na płycie instalacyjnej systemu użytkownik znajdował wszystkie wersje Visty, a instalowana edycja zależy od klucza seryjnego, który wpiszemy.

Kolejna wersja systemu operacyjnego firmy Microsoft, Windows Seven, miałaby oferować podstawową funkcjonalność, a możliwości systemu byłyby rozszerzane przy pomocy specjalnych dodatków, dostępnych odpłatnie. Przyglądając się konkurencyjnemu systemowi operacyjnemu – Mac OS X, można zauważyć, że jego producent także sprzedaje tylko jedną wersję systemu. Jednak w przeciwieństwie do pomysłu Microsoftu, Apple sprzedaje jedną wersję zawierającą wszystkie dodatki i aplikacje.

Czy płacenie za dodatkowe funkcje systemu i rozbicie jego funkcji na moduły jest dobrym pomysłem? Zapraszamy do komentowania na naszym forum: Windows 7 Forum

Źródło: vista.blorge.com

Autor: Łukasz Zięba

11 thoughts on “Windows Seven bardziej modularny niż Vista?

  1. A ja mówię, że powinni zrobić jakieś 10-20 edycji i tyle. No i mogliby zrobić taką wersie samo jądro, środowisko graficzne (ala Win 98), sterowniki oraz platforma .NET, no i dużo reklam (również firm trzecich), ale za free

  2. A ja mam viste home premium na w miare nowym kompie (z pol roku od instalacji OS), chodzi ladnie i nie mam zadnych problemow

  3. Moim skromnym zdaniem Microsoft powienien udostepnic najnizsza wersje W7 za free bez zadnych modolow i jakimis drobnymi ograniczeniami np: z prostym interfejsem ala win98 i podstawowymi programami (notatnik, paint, ie, media player, outlook expres) A za dodatki typu ladniejszy interfejs powinien kasowac jakies male pieniazki Wiele osob kupowalo by te dodatki i korzystalo z legalnego a przede wszystkim \”lekkiego\” systemu. Prawdopodobienstwo jest wprawdzie zerowe ale taka jest moja opinia.

  4. nic z tego nie wyjdzie. Vista też miała byćmodularna a wyszło g2wno…Nie da się z tej kupy gnoju robionej przez lataza wielkie pieniądze zrobić dobrego softu.Za dużo by to kosztowało, za duże ryzyko…za duże niekompatybilności z tym co już jest..Skończy się na gadaniu a W7 będzie jeszczewiększym badziewiem ni Vista

  5. No tak zaczyna się podrabianie wszelkiej maści linuxów. Dlaczego ?? Bo ludzie od pingwina słuchają tego co proponują użytkownicy, a nie dystrybutorów Gier. Zapewne jeśli będzie możliwe wyłączenie kilku naprawdę zbędnych bajerów to komputer nam za to podziękuje. Ja na kompie który wydawał się stać na straconej pozycji odpaliłem Ubuntu 7.10 i nie mam zamiary wracać na nim do XP -)

  6. A moim zdaniem to przypomina teorię budowy Unixa sprzed ponad 30 lat. Czyli modularność i specjalizacja. MS już i tak poprawia linię komend żeby działała jak bash … Hmmm Uczą się od GNU/Linuxa i nikt ich nie postraszy patentami. A sami lubią krzyczeć o byle co. User Ubuntu 🙂 (!Ale nie linuksiarz!)

  7. Osobiście proponowałbym takie rozwiązanie:Wersja standardowa (nazwijmy to: Standard Edition) posiadałaby wszystkie najważniejsze bajerki (tak jak dotychczas) oraz powiedzmy Expert Edition, która by posiadała samo jajko, GUI i najbardziej ważne moduły. Cała reszta osobno. Tylko jedna mała uwaga: te dodatki to chciałbym aby to raczej bardziej \”bajerowe\” rzeczy były, a nie narzędzia systemowe, które są czasem bardzo potrzebne, a znaleść zamiennnik ciężko.

  8. Na pewno nie wypali takie coś. Po co ludzie mają kupować system za sporo kasy, który nie ma wszystkich opcji, i trzeba za nie płacić żeby je otrzymać? To bez sensu.

  9. Microfot\’owi ten plan nie wypali ponieważ nikt nie będzie płacic za dodatkowe funkcje. Każdy kto kupuje system operacyjny jest pewny że kupuje system w pełni wyposażony w jego funkcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *