Windows Seven już za rok?

Podczas konferencji w Miami (Stany Zjednoczone) Bill Gates, zapytany o plany firmy co do kolejnej wersji systemu operacyjnego Windows, odpowiedział że nowy produkt ma szanse pojawić się już w 2009 roku. Były prezes firmy nie zdradził jednak praktycznie żadnych dokładniejszych szczegółów. Zapowiedział jednak wydanie wersji dla użytkowników domowych oraz biznesu, a także wydanie systemu na procesory 32 i 64 bitowe. Nie wiadomo jednak, czy w przyszłym roku firma ma zamiar wydać końcowy produkt, czy tylko rozpocząć betatesty nowej wersji Windows. Warto dodać, że okres testowania Windows Vista trwał ponad 2 lata…

Jak już pisaliśmy, firma ma zamiar wydać najnowszą wersję Windows jako system modularny. Microsoft tłumaczy to tym, że duży, monolityczny i zintegrowany system jest trudniejszy w utrzymaniu i tworzeniu. Dodatkowe moduły systemu, zwiększające jego funkcjonalność, byłby dokupowane przez użytkowników. Większa modułowość prowadzi do mniejszej kompatybilności z poprzednimi wersjami Windows. W związku z tym nowy Windows prawdopodobnie nie będzie kompatybilny z poprzednimi wersjami.

W taki właśnie sposób Apple wydał system Mac OS X. Mimo braku kompatybilności producent systemu zadbał o stare aplikacje i umożliwił uruchamianie ich w specjalnym środowisku działającym na podobnej zasadzie jak wirtualne maszyny. Podobnie chce zrobić Microsoft. Nowy Windows będzie wspierać stare API za pomocą monolitycznych bibliotek oferujących funkcjonalność wszystkich dotychczasowych wersji. Programiści będą też mieli możliwość kompilacji starych programów pod nowy system.

Źródło: thebetaguy.com

Autor: Łukasz Zięba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *