Windows XP nie traci na popularności

Windows XP został oficjalnie “porzucony” przez Microsoft w kwietniu bieżącego roku. Gigant z Redmond spodziewał się, że dzięki temu użytkownicy tego systemu przejdą na nowsze rozwiązanie. Tak się jednak nie dzieje, a 12-letnia platforma wciąż jest zainstalowana na co czwartym komputerze na całym świecie.

Najnowsze statystyki popularności systemów operacyjnych NetMarketShare ewidentnie wskazują, że plany Microsoftu odnośnie Windowsa XP były nietrafione. Jest on bowiem zainstalowany na ponad 25% wszystkich komputerów na całym świecie, zajmując tym samym drugie miejsce wśród wszystkich systemów operacyjnych. Na pierwszym nieprzerwanie znajduje się Windows 7, z wynikiem przekraczającym 50%.

Na znaczeniu zyskał również Windows 8 (wraz z Windows 8.1). Kafelkowy system powiększył swój zasięg o 0,40 punktów procentowych, uzyskując wynik 12,64%. Mimo wszystko jest to wciąż bardzo mało, biorąc pod uwagę fakt, że Ósemka jest już z nami od października 2012 roku.

Ranking  OS maj 2014
Popularność systemów operacyjnych w maju 2014 r./Źródło: netmarketshare.com

Wśród systemów operacyjnych nie należących do rodziny Microsoftu, najlepiej radzi sobie Mac OS X 10.9 z wynikiem nieco przekraczającym 4%.

Windows XP stracił w ostatnim miesiącu ponad punkt procentowy. Mimo wszystko jest to wciąż za mało, aby uznać, że system ten zaczyna tracić na popularności. Użytkowników najwyraźniej nie przeraża brak oficjalnego wsparcia ze strony Microsoftu.

Zobacz poradnik dotyczący poprawienia bezpieczeństwa Windowsa XP

Źródło: Net Applications

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *