Windows XP: nowe wersje Firefoxa nawet po zakończeniu wsparcia Microsoftu

8 kwietnia 2014 roku Microsoft oficjalnie przestaje wspierać system Windows XP. Przynajmniej jeśli chodzi o darmowe aktualizacje, bowiem chętni wciąż mogą za nią zapłacić. Firmę z Redmond nie przekonuje wciąż duża popularność tego systemu nawet pomimo faktu, że w wielu krajach wciąż jest najpopularniejszy. Okazuje się, że dla kilku firm podejście Microsoftu może się opłacić. Niedawno Google zapowiedziało wsparcie w postaci kolejnych wersji przeglądarki Chrome, zaś teraz swoją pomoc zapowiedziała Mozilla.

Oznacza to, że po 8 kwietnia przyszłego roku, kolejne wersje przeglądarki Firefox dla systemu Windows XP w dalszym ciągu będą wypuszczane. Już teraz takie podejście wydaje się mocno kontrowersyjne, ze względu na brak oficjalnego wsparcia twórców systemu. W konsekwencji może się to wiązać z brakiem odpowiednich zabezpieczeń i łatwiejszym dostępem do danych użytkowników, ze strony osób niepowołanych. Zarówno Google jak i Mozilla zdają sobie jednak sprawę z nadchodzących korzyści.

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia, użytkownicy systemu Windows XP będą bowiem mieli do wyboru wyłącznie dwie przeglądarki, gdyż Microsoft przestaje również wspierać Internet Explorer. Tylko we wrześniu, z XP wciąż korzystało 31.42% użytkowników na całym świecie, co przekłada się na miliony internautów. Do kwietnia szacuje się, że pomimo rosnącej przewagi najnowszych systemów, w dalszym ciągu zainteresowanie może sięgać powyżej 20%. Czy za Google i Mozillą pójdą inne firmy? Nie można wykluczyć takiej opcji.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *