Wtorkowa aktualizacja “Patch Tuesday” może powodować samoczynny restart Windows 10

Windows Update, problemy

Microsoft rozpoczął tydzień od udostępnienia firmware dla laptopów Surface, które wpłynęło negatywnie na ich wydajność. To nie koniec kłopotów. Firmie nie udało się także przeprowadzić w pełni bezproblemowej aktualizacji Windowsa 10 na wszystkich komputerach. Comiesięczna, wydawana w każdy drugi wtorek miesiąca łatka kumulatywna powoduje niedogodności. 

Oprogramowanie udostępnione w ramach Patch Tuesday przede wszystkim wywołuje samoczynne restartowanie się niektórych urządzeń. Restart komputera nie jest poprzedzony żadnym komunikatem, a użytkownicy nie mają sposobności, by zapisać swoją pracę. Poszkodowani dzielą się swoimi problemami zarówno na łamach serwisu Reddit, jak i na oficjalnym forum Microsoftu.

Zachowanie Windowsa 10 jest bardzo dziwne, bowiem po restarcie system nie wyświetla ekranu logowania. Ekran staje się niespodziewanie czarny, a przed rozruchem nie wyświetla się nawet plansza informująca o możliwości zalogowania się do BIOSu lub wybraniu trybu uruchomienia komputera – na przykład awaryjnego. 

Skala zjawiska nie jest znana. Jeśli kłopoty faktycznie występują, to z pewnością przygotowana zostanie stosowna poprawka. W skrajnym przypadku aktualizacja zostanie wycofana z dystrybucji – co zdarzało się już wcześniej.

Na łamach serwisu staramy się informować o potknięciach Microsoftu związanych z wprowadzaniem kolejnych aktualizacji. Jednak warto zadać sobie pytanie: czy jest w ogóle możliwe, aby poprawki instalowane na milionach różnych konfiguracji sprzętowych zawsze były idealne?

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *