Wtyczka WebM Video dla Internet Explorer 9

Dziś premiera IE9, nie dziwi więc fakt, że pojawiają się pierwsze dodatki dla nowej przeglądarki Microsoftu. Na stronach Google pojawiła się wtyczka do obsługi formatu wideo WebM dla przeglądarki Internet Explorer 9. Dodatek udostępniony został w wersji Preview.

Dzięki wtyczce “WebM Video” użytkownicy Internet Explorer 9 dla Windows 7, Vista i Server 2008 będą mogli odtwarzać materiały multimedialne zakodowane w nowym formacie wspieranym przez Google.

Wydanie dodatku to kontynuacja roszad pomiędzy Microsoftem a Google. Gigant rynku wyszukiwania zrezygnował w przeglądarce Chrome z obsługi konkurencyjnego kodeka H.264, który zdaniem Google jest komercyjny, a rozmaite firmy mogą żądać opłat licencyjnych. W odpowiedzi na poczynania Google, producent Internet Explorera opublikował wtyczkę do obsługi H.264 w Chrome. Teraz sytuacja się odwraca – Google stworzyło dodatek do najnowszej wersji IE, który obsługuje format WebM, pomimo, że Microsoft nie przewidział takiego wsparcia podczas prac nad przeglądarką.

WebM to otwarty format plików multimedialnych stworzony z myślą o Sieci. Kontener składa się z kodeka wideo VP8 i audio Vorbis. Struktura plików WebM opiera się na popularnym kontenerze Matroska.

Wtyczka WebM Video dla Internet Explorer 9 dostępna jest do pobrania ze strony projektu. Producent zaznacza jednak, że jest to wersja testowa, która nie działa idealnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *