Zaawansowane opcje prywatności pojawią się w Creators Update

Windows 10

Windows 10 od momentu premiery jest krytykowany za kwestie związane z prywatnością. Użytkownicy wskazują, że Microsoft zbiera zbyt dużo danych na ich temat i robi to w niejasny sposób.

W związku z negatywnymi opiniami gigant z Redmond postanowił zadbać o bardziej przejrzyste zasady. Wraz z aktualizacją Creators Update wprowadzone zostaną dwa poziomy telemetrii – podstawowy i pełny (obecnie dostępne są trzy poziomy).

Microsoft zapewnia, że podstawowy będzie zbierać znacznie mniej danych, niż obecnie. Terry Myerson wyjaśnia, że będą to wyłącznie informacje niezbędne do poprawnego funkcjonowania systemu – m.in. komunikaty na temat błędów.

Ponadto po zainstalowaniu Creators Update wyświetli się nowe menu prywatności, w którym użytkownik będzie mógł określić, jakie informacje mają być przechowywane na serwerach Microsoftu. Ma to być rozwiązane znacznie przejrzyściej, niż dotychczas.

ustawienia prywatnosci Creators Update
Nowy ekran ustawień prywatności

Zmiany te zostaną wprowadzone w najbliższej dużej aktualizacji Windows 10. Microsoft już teraz przygotował jednak specjalną stronę, na której możemy podejrzeć zbierane dane. Możliwe jest też skasowanie np. historii wyszukiwania w Bing. Podobne ustawienia już od dłuższego czasu oferuje Google.

Źródło: Microsoft via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *