Zombie Zero – wirus zagrażający Windows XP

Microsoft porzucił wsparcie Windowsa XP w kwietniu bieżącego roku i oznajmił, że od tej pory użytkownicy korzystają z niego na własną odpowiedzialność. Fakt ten starają się wykorzystać cyberprzestępcy, którzy stworzyli właśnie groźnego wirusa, rozprzestrzeniającego się na leciwych maszynach.

Zombie Zero został zaprojektowany w taki sposób, aby skanować komputery z systemem Windows XP pod kątem cennych dokumentów. Pliki te są następnie przesyłane do cyberprzestępców, którzy mogą je wykorzystać na własny użytek. Szkodnik potrafi nawet przechwytywać dokumenty ze skanerów.

Zombie Zero to jeden z pierwszych groźnych robaków zagrażających systemowi Windows XP po zakończeniu wsparcia przez Microsoft. Wirus rozprzestrzenia się przede wszystkim w chińskich korporacjach, jednak dzięki szybkiemu tempu może przywędrować także do Europy. Aktualnie żadne oprogramowanie antywirusowe nie jest w stanie sobie z nim poradzić, gdyż kod źródłowy ciągle ewoluuje.

Microsoft od dłuższego czasu informuje, że korzystanie z niewspieranego Windowsa XP nie jest wskazane. System nie otrzymuje już zabezpieczeń, przez co kolejne wykryte luki mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców.

Windows XP jest obecnie zainstalowany na około 25% wszystkich komputerów na świecie i wciąż jest drugim pod względem popularności systemem operacyjnym.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *