Gracze wybierają Siódemkę, Windows 10 na platformie Steam w odwrocie?

Windows 7

Steam opublikował najnowsze statystyki popularności systemów operacyjnych wśród swoich użytkowników. Ogromną niespodzianką jest powrót Windows 7 na fotel lidera.

64-bitowa wersja Windows 7 jest obecnie wykorzystywana przez 64,90% użytkowników platformy Steam, podczas gdy Windows 10 przez zaledwie 28,81%. Jeszcze miesiąc temu statystyki wyglądały jednak znacznie inaczej, a Dziesiątka piastowała fotel lidera. Skąd nagle tak duża zmiana?

Steam statystyki

Okazuje się, że przyczyną jest PlayerUnknown’s Battlegrounds. Gra od miesięcy bije rekordy popularności na platformie Steam, jednak w ostatnim czasie zaczęła zyskiwać na uznaniu w Chinach. To właśnie gracze z Państwa Środka są obecnie najliczniejszą grupą na serwerach PUBG.

Jaki to ma związek z systemem operacyjnym? Większość chińskich graczy PUBG nie posiadała wcześniej konta na platformie Steam i założyła je dopiero przy okazji zakupu wspomnianej gry. Stąd nagły przypływ użytkowników z Windows 7. System ten jest bowiem w Chinach bardziej ceniony niż Windows 10.

W najbliższych miesiącach Dziesiątka może odzyskać pozycję lidera na Steamie. Nad PUBG wisi bowiem perspektywa zbanowania w Chinach ze względu na „dużą brutalność i design, który przeczy chińskim wartościom i normom moralnym”. A wtedy też Steam może zanotować znaczny odpływ użytkowników z Chin.

Źródło: Steam, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *