Windows 7 – Interfejs użytkownika (podstawy)

Windows 7

Windows 7 jest największą rewolucją w przypadku interfejsu użytkownika od czasu Windows 95. Nowy pasek zadań i jego obsługa może się wydać nietypowa dla osób przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań. Dlatego też w tym artykule opiszę doświadczenia użytkownika z interfejsem graficznym.  Tekst podzielony został na 3 części, przedstawiające podstawowe elementy UI. Krótką prezentację rozpoczynamy od paska zadań (taskbar).

Pasek zadań
Oto przykładowy pulpit w systemie Windows 7:

pulpitn

Najbardziej charakterystycznym elementem jest nowy pasek zadań, tzw. taskbar. Przyjrzyjmy się mu bliżej:

taskbar

Pasek zadań przeszedł całkowitą metamorfozę: Pozostało znane z Windows Vista kółko z logo Windows, które otwiera Menu Start, ale o tym w dalszej części artykułu… . Nowy pasek zadań działa nieco inaczej niż klasyczne rozwiązania z poprzednich wersji systemu Windows. Na pasku mogą się pojawiać ikony uruchomionych programów i przypiętych programów (coś takiego jak szybkie uruchamianie połączone z listą otwartych okien). Uruchamianie przypiętych programów jest takie  jak w każdym Windowsie: klikamy i program się uruchamia. Natomiast świetnie rozwiązano grupowanie okien pod jedną ikonką na pasku zadań. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż to, które początkowo wprowadzono z Windows XP. Gdy najedziemy kursorem myszy na ikonę grupy okien, zostaną nam wyświetlone ich miniatury z tytułami:

grupowanie

Drugą wartą uwagi funkcją jest pokazanie na przycisku postępu kopiowania (w przypadku przeglądarki Internet Explorer jest to postęp ściągania plików). Wypełnienie ikony zielonym kolorem odzwierciedla postępy danego procesu:

kopiowanie

Sterowanie Windows Media Player jest również możliwe z poziomu ikony:

mediaplayer

Zarządzanie elementami zasobnika systemowego praktycznie się nie zmieniło. Natomiast przycisk „Pokaż pulpit” zyskał dodatkową funkcjonalność. Gdy pozostawimy na nim kursor, uzyskujemy informację o położeniu wszystkich okien na pulpicie:

pokazpulpit

Windows Aero
Aero w Systemie Windows 7 stało się przyjemniejsze dla oka. W połączeniu z nowym paskiem zadań mamy uczucie lekkości. Oto przykładowe okno z nieco “lżejszym” Aero w Windows 7:

aero

W Windows Vista czuję się nieco przytłoczony całym interfejsem, cienie są bardzo wyraźne, a całość przy zmaksymalizowanych oknach staje się ciemna (pasek zadań, pasek tytułu). W Windows 7 zachowano przezroczystość, praca jest o wiele przyjemniejsza:

maksymalizacja

Tak więc facelifting Windows Vista wyszedł na zdecydowany plus.

Menu Start
Oto porównanie menu start z systemu Windows 7, Windows Vista oraz Windows XP:

comparedmenus

Jak widać, największą funkcjonalność posiada menu Start z Windows 7. Dostęp w postaci rozwijanej listy do ostatnio otwieranych dokumentów w danym programie, znana z Visty funkcja wyszukiwania i przede wszystkim większa przejrzystość.

Co dalej?
To były zaledwie podstawowe elementy nowego interfejsu użytkownika w Windows 7. Tak naprawdę żadna recenzja, ani test nie pozwoli na pokazanie jak wszystko wygląda w praktyce. Dlatego też zachęcam do wypróbowania systemu Windows 7.

Autor: Michał Cywiński

49 thoughts on “Windows 7 – Interfejs użytkownika (podstawy)

 1. Co do windy. Przebrnąłem przez wszystkie wersje tego systemu. Z systemów rodziny WIN32, na miano rewolucyjnego zasługuje zdecydowanie WIN95. Microsoft dosyć długo wydawał do niego łaty dzięki którym można było rozszerzać jego funkcjonalność. Działał tak samo jak późniejszy Win98, a był od niego o wiele lżejszy. a miało to duże znaczenie przy sprzęcie klasy 486 DX4. Później nie miało to już znaczenia gdyz pojawiły się Pentiumy MMX i AMD-k6 na których winda 98 śmigała elegancko,a miała juz zaimplemetowaną obsługę MP3 i DX bodajże 5.0. Następna absolutna rewolucją w rodzinie systemów NT był Windows XP. Dlaczego? Poprawiono w nim kompatybilność wsteczną ze wcześniejszymi wersjami Winodows WIN32. Niestety na Windows 2000 dużo z nich się wysypywało, (później oczywiście MS do załatał i nawet na Windows 2000 dało się normalnie pracować i pod względem wydajności absolutnie wygrywał z win XP). Wracając do WIN XP i 2002 roku, mało kto posiadał maszynę lepszą niż PentiumIII i 128 MB SD Ramu, więc psioczył że XP jest do d…. bo jak to zainstalował to mu muliło bla,bla,bla…. ale po tem jak sprzęt był odpowiedni czyli przynajmniej Duronek 1GHz i to 512 mb DDR to się nagle okazało że WIN XP jest o wiele wydajniejszy od win98 i przedewszystkim obsługuje wszystkie funkcje przyspiesznia Hardware. Kres XP nadszedł właśnie teraz gdzie mamy do czynienia z kartami graficznymi które sprzetowo wspierają technologię DX11, przypominam że na XP ostatnia wersja DX to 9.0c. Mało tego przypominam że XP obsługuje maksymalnie 3,25 GB Ramu. Więc niestety ten kto chce ze swojego sprzętu wycisnąć MAX musi zainstalować WIN7. Wniosek z tego taki, że system powinno się dobierać pod sprzęt jaki posiadamy, który w pełni go wykorzysta. Ot co cała filozofia.

  P.S Nawet 7 da się skonfigurować tek żeby działa jakoś znośnie ;). Ot co

 2. ale o co chodzi z tym paskiem zadan podczas odpalonej gry?
  Gdy gram, gra jest jakby w oknie, widac gore i widac pasek ze startem.
  Od niedawna mam 7 i nie wiem jak to zmienic, bo podczas gryjak mi kursor wyjedzie to zawiesza gre i pokazuje pulpit.

  Powie mi ktos jak to zroic? bylabym bardo wdzieczna… ;/

 3. Niestety ten artykuł to porażka. Najpierw że niby w 7 są wielkie zmiany, nowe funkcjonalności i w ogóle… i co? Widzę kilka drobnych nowości, których faktyczna użyteczność jest dyskusyjna.

  A najlepsze te fragmenty “większa przejrzystość”. Faktycznie – przejrzystość poprzez zwiększenie alpha jest większa 😀 ale jakichś systemowych zmian nie widać, tylko kosmetyka i w dodatku jednym się spodoba, drugim nie.

  “W Viscie interfejs był ciemny i przyciężki, w 7 lżejszy – uczyniono wielki krok do przodu” – taak, oczywiście kolorów nie da się zmieniać prawda? :/

 4. Mój znajomy sam się przyznał że Microsoftowi nie chce się robić żadnych reklam za dużą kasę bo różnica w sprzedaży przy reklamie i bez niej jest na granicy błędu statystycznego!!!
  I tutaj 95 procent opinii jest za win7 i to głównie za wygląd i bajery.
  Ja za wygląd daję win7 zero i za funkcjonalność zero.
  Aż trudno uwierzyć że Microsoftu nie było stać na wynajęcie grafika do zaprojektowania interfejsu???
  I na przetestowanie ergonomii pracy z wielkimi ikonami, napisami, interlinią w eksplorerze większą od rozmiaru czcionki itd itd.
  Moja ślepa babcia jak jej coś takiego wyskoczyło na ekranie to mało z krzesła nie spadła.
  Żeby to przeczytać musiała głowę odsunąć od ekranu!!
  Ludzie litości, konsumujecie wszystko bezkrytycznie bo jest nowe i inne.
  Już Windows XP było paskudne ale dało się tam wszystkie bajery wyłączyć!
  Jak chcę jakieś bajery to sobie odpalam grę.
  A system operacyjny ma służyć do pracy a nie do wątpliwej zabawy.

 5. @grażyna
  a no zniknął dzięki naszej kochanej Unii Europejskiej, która w ramach uczciwej konkurencji zabroniła implemetacji internet eksplorera.
  powinnaś mieć po instalacji systemu okno wyboru przęglądarki internetowej, tam będzie do wyboru m.in. internet eksplorer.

 6. Jak czytam te wasze komentarze o rzekomych błędach to żal dupe ściska.
  Ale jasne, łatwiej jest zwalić wszystko na system, niż powiedzieć “czegoś nie wiem, czegoś nie doczytałem, nie skorzystałem z opcji pomocy”, prawda??

  Ktoś tu pisał o blue screenach:
  Człowieku!! Obudź się, spójrz na kalendarz! mamy 2010 rok, wywal w końcu tego windowsa 98 z dysku. w windowsie 7 blue scrinów po prostu nie uświadczyłem. Mało kto sobie zdaje sprawe że jak mu wywali bluescreen to to w ogóle nie wina windowsa, tylko trefnych sterowników, lub schrzanionego sprzętu który się przegrzewa nieodkurzany przez lata.

  Co do zmulania gier:
  Jest tu wielu ekspertów co piszą że im ulubiona gra przycina na W7 a na XP chodzi lepiej. No dzieciaczki czas na małą lekcje:
  Win XP odpala gry na dx9, mimo że macie grafiki dx10 i gry dx10, a że z natury dx9 jest wydajniejszy od dx10 to gierka chodzi lepiej.
  Dzięki waszej niewiedzy trzymacie dodatkowy system tylko po to by odpalić gierke w dx9 zamiast sobie wymusić tryb dx9 pod W7 i korzystać z jeszcze większej wydajności, ale o tym to nikt z Was już nie pomyślał prawda?? Lepiej *** nowego windowsa że nie działa jak chcemy. Rozjaśniłem niedouczonym??

 7. Cała para poszła w gwizdek
  nie da se tego przyjażnie skonfigurować, ach gdyby choc dali opcje pokaz jak XP
  nie ma podglądu miniatur dla psd oraz nef, brak wielu wielu finki a pomysł z bibliotekami jest debilny

 8. Piękny rewolucyjny Windows 7??
  Czy nikt nie widzi ile błędów zawiera 7ka?
  Jak nieudolnie Microsoft podrabia Apple OSX??

  Prosty test:
  Ustawcie ikony na desktopie po kolei obok siebie, trzy w rzędzie na górze i tuż poniżej też trzy w rzędzie!!!
  Teraz spróbujcie przeciągnąć myszką i ramką zaznaczyć środkową kolumnę ikon tak jak to się robiło przed epoką Visty i 7.
  Tak się zawsze robiło gdy trzeba było zaznaczyć ikony żeby je przeciągnąć w inne miejsce!!!

  Teraz jest to niewykonalne!!! Dlaczego?
  Dlaczego rewelacyjny super system poprawiony po rewelacyjnej Viście zawiera tak karygodne błędy???

  To tylko jeden przykład z wielu…
  Inne opcje które nie działały w Viście, Microsoft usunął z menu bo tak prościej zamiast poprawić.

  Przykład:
  Sort by none !!!!!!! w folderach!

  kiedyś można było wyłączyć sortowanie ale w Viście to nie działało poprawnie więc w 7 tego nie znajdziecie!

  Ale za to jest dużo nowych wodotrysków.

  Linuksa nie używam, Apple osx czasami, przeważnie windows.
  Ale jak tylko będę miał okazję z przyjemnością wpisze format c:
  i nigdy więcej Windowsa.

  P.S
  Windows XP to na razie jedyny który był znośny.

  Pozdrawiam programistów Microsoftu

 9. JA mam skórkę do xp z windows 7 ultimate xP
  Macie stronkę:
  http://www.askvg.com/about/
  …i sianko x)
  Nie musicie 7 kupować jak nacie viste lub xp a chodzi wam tylko o jej wygląd.Macie tam zmianę ekranu loadera, logowania, chyba sitebara też, paska , ikon ,nawet właściwości systemu na se7en zmienia! Działa w 100% tylko trzeba mieć łeb na karku i (w przypadku XP, bo ja mam)zrobić najnowszy xp service pack (czyli chyba 2, ale zapomniałem xD ), i wiele więcej rzeczy można tak jak w se7en robić, ale to nie na słabe kompy 😉

  Pozdr.
  P.S.: Niektórzy Linuxowi Fani to jeszcze z drzewa nie zeszli, olewajcie ich, WIN7 Rulez 😀

 10. Witam mam prosbe czy ktos z Was mial może problem z wysyłaniem dokumentów z worda mailem? wyskakuje mi informacja, że program word nie może utworzyć pliku roboczego i żeby sprawdzic zmienna srodowiskową TEMP. bardzo prosze o pomoc

 11. Adamie, akurat bardzo wielu użytkowników Windowsa pisze na forach Linuksowych, że Linux jest do bani, bo jest skomplikowany/trudny, że wszystko tylko z konsoli i inne tego typu brednie, nigdy z Linuksa nie korzystając. Ponieważ ktoś kto zainstalował sobie Ubuntu i przywyknie do różnic wynikających z innych systemów nie powie, że jest to system trudny. Chociażby sam fakt, że instaluje się go łatwiej niż Windowsa, jednak “dzieciaki neo” nie instalowały nigdy Linuksa, a czasem i nawet Windowsa – dla nich ważne jest tylko to, żeby wszystkie gry dobrze chodziły… Dramat.

  Wiecie co mnie irytuje? Korzystam z systemów innych niż Windows za równo w domu jak i w pracy od wielu lat; już na studiach Windows (wtedy ME/XP) mocno mnie irytował i musiałem poszukać alternatywy. Znalazłem, nigdy nie tęskniłem, nie potrzebowałem do Windowsa wracać, tak więc XP i Visty to nawet nie znam.
  Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł, że nauczę się Fleksa – słyszałem, że jest to ciekawy język. Szukam, czytam – oczywiście środowisko dostępne jest tylko na Windowsa. No i co mam niby zrobić?

  Produkcja oprogramowania tylko na jeden system. Wkurza mnie to niesamowicie. Wiem, że to nie jest wina Windowsa, ale też nie napisałem, że do Windowsa mam o to pretensje.

 12. Ten nowy pasek jest bardzo ładny, rewolucyjny i wogóle… a teraz czy ktoś mógłby mi napisać jak zmienić go ażeby wyglądał i działał tak jak w Vista albo XP, nie mogę znieść tych debilskich, nie opisanych ikon na pasku

 13. Najlepsi na kazdym forum sa ci od LINUXA. 🙂 w kazdym temacie na temat windowsa siedza i pisza jaki to linux jest super. ale chyba nie jest taki super jak siedza i pisza o windowsach. Ciekawe ile ludzi uzywajacych windowsy siedzi na farach LInuxa i pisze jaki to WIN jest super a linux zly. Nich kazdy uzywa czego chce.

 14. a antywirusa mozna zainstalowac sobie darmowego avasta MSE czy jakiego kolwiek innego ktory spelnia role idealnie. PLatne polecam nalogowca P2P bo z tamtad pochodzi wiekszosc worusow i trojanow. AA i nie wydalem od czasu zainstalowania go na kompie ani grosza na system wiec nie wydaje mi sie zeby tu byla jakas praktyka MS user sie poprostu wymadrza

 15. Uzywam win 7 od 16 pazdziernika mam wersje RTM polska z MSDN i nie widze nic zlego w tym systemie.
  Idealem nie jest ale nigdy nie byly idealne windowsy wiec nie ma co plakac za to jest o wiele lepszy od visty czy xp. Ktos juz wyzej napisal do wymagajacych gier XP to idealne wyjscie ale do reszty juz 7 jest lepsza. a co do bajerow mozna wszystko wylaczyc i wlaczyc wyglad klasyczny a pozatym wogole to nie wplywa na szybkosc bo zostalo to tak skonstruowane by nie przeszkadzalo a umila oko i prace.
  user wydaje mi sie ze nie uzywales jeszcze 7 a sie wymadrzasz ;/

 16. Piotrek Pisze:
  16 października 2009 o 17:48
  To zwykła prowokacja, Maciek. Nie daj się dzieciom neo.

  Człowieku wytykasz komuś nieświadomośc aby zaraz potem przyznać się, że nigdy nie używałeś do zabawy czy do pracy innego systemu…

  zanim coś wytkniesz wyjdź ze swojego kokonu…

 17. Pozostawienie w nowej wersji wyboru Areo albo wydajność jest po porstu żałosna!
  Nawet bardzo stare karty graficzne umożliwiają potężną moc jak na animowanie okien windowsa, a to ciągle nie jest wykorzytywane tylko muli procesor główny. ŻAŁOSNE podejście programistów skierowane tylko i wyłącznie na wyciąganie kasy z użytwkoników którzy za namową sprzedawców ulegają myśli, że komputer się zestarzał i od razu trzeba go zmienić.
  Mega żąłosne podejście do użytkownika systemu za to jakże radosne podanie łapki całej armii reklaodawców windowsa czyli sprzedawców sprzętu i ich producentów, którzy w zamian za nowych klientów nie wspominają nawet, że można poprawić kod oprogramownaia zamiast wydawać kolejne pieniądze i truć środowisko naturalne kolejnymi produkcjami niepotrzenego sprzętu.

 18. Wkurza podejście MS nowy system logiką wcale nie różni się od poprzedniego nadal do kosztów należy doliczyć system antywirusowy i jego roczne używanie. Nie dość, że “Nowy” system Windows7 zabiera dodatkowe pieniądze o których nikt nie pisze to jeszcze nie przewiduje tych programów w używaniu na kompie nie zabiera im moc procesora.

  Programiści w ogólne nie dają sobie z tym problemmem rady i nowy system od razau wymaga kosztownych protez z czego b. się cieszą sprzedawcy, którzy polecają go na potengę bo mają dodatkową kasę. Tak to się kręci ten Windowsowy interes od lat.

 19. Jeśli porównuje się Nowego Windowsa do starego to można się podniecać ale to chora bajka. Porównajcie system to system wtedy będzie to prawdziwy wybór dla użytkownika, ale ok rozumiem że to forum z zasady to gruba wzajemnej adoracji.

 20. Cytat z tego samego tekstu:
  “Windows 7 jest największą rewolucją w przypadku interfejsu użytkownika od czasu Windows 95. Nowy pasek zadań i jego obsługa może się wydać nietypowa dla osób przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań. (…)”

  a na końcu po pokazaniu wszsytkich ekranów:
  “Tak więc facelifting Windows Vista wyszedł na zdecydowany plus. (…)”

  Fla mnie to marketing MS i to dla naiwnych gadżeciaży, którzy mają za dużo czasu.

  To jest śmieszne, tak naprawdę żadnych rewolucji w myśleniu nadal koszmarna ilość klikania podczas codziennej pracy i koszmarna ilość napisów które trzeba kliknąć.

  Wyszukiwanie w systemie też penwie działa tylko na początku aby później tylko wkurzać zacinaniem się alebo wynikami w postaci milionów nieprzydatnych informacji.

 21. To zwykła prowokacja, Maciek. Nie daj się dzieciom neo. 🙂

  A co do tematu to jestem użytkownikiem xp od momentu kiedy został wypuszczony. Zaczynałem oczywiście od Win95, potem zmiana na 98, 2000 ominąłem. Vista jak powszechnie wiadomo nie była warta instalacji, ale już 7’ka owszem. Wnioskuję na podstawie testów wydajności, opinii testerów i po obejrzeniu paru prezentacji. Kiedy tylko wyjdzie polska wersja językowa zamierzam jej używać(zostawiając xp na dysku).

  Pozdrawiam!

 22. lolz głupoty piszesz niech zgadnę 10 latek? Pasek zadań można bez większego problemu zrobić taki jak w win XP a WMP chwalę i d la mnie jest o wiele lepszy od winampa… W całym systemie ani jednego syfu nie znalazłem, więc o czym ty mówisz człowieku!
  ps. Aha i mi się jeszcze ani razu bluescreen nie pojawił.

 23. czego to tak chwalicie
  windows 7 to wieksze g*** od vixy
  jeszcze niebieski ekran smierci sie w tym pojawia
  a ten pasek zadan jest okropny
  nie dosc ze gruby i zajmuje pol pulpitu
  to jeszcze niepraktyczny!!!
  kto bedzie najezdzal na ikonke gg by se zobaczyc z kim piszE?
  bez przesady
  te mrugajace okno w gg jak ktos pisze juz nigdy sie nie pojawi
  w tym waszym windows 7
  chcecie tylko by ktos to kupil lol
  zeroo!!!!! nie dosc ze drogie to nic nowego
  same syfy
  nie wiem co to za niby lekkosc itd
  pierdoly!
  kto uzywa internet explorera i windows media player… 😐

 24. Nowy taskbar jest funkcjonalny, lecz kiedy jest otworzone więcej okien tego samego typu (np. dwa okna edytora tekstu i try karty w IE), to myszką trzeba dużo się najeździć, żeby otwierać kolejne okna, ale trudno zrobić, żeby zawsze było dobrze.

 25. Mateusz jeśli chodzi o WMP to mnie i moim znajomym otwiera się błyskawicznie. Właśnie szybkość działania WMP w siódemce była pierwszą rzeczą, która mnie urzekła w nowym systemie.

 26. mi far cry 2 na sevenie smiga lepiej jak na xp 😉 moe to nie wina systemu a sterownikow od twojej karty graficznej… seven san instaluje wszystkie stery do nowych kart graficznych i wszytko pieknie smiga. Ale…. Windows media player na sevenie cos dlugo sie otwiera i nie wiem jak jest u innych uzytkownikow prosze o opinie.

 27. Ja pracuję na Windows 7 od początku lipca i jestem bardzo zadowolony. Moja rada jest taka, że warto mieć i 7 i XP. Seven bardzo dobrze się nadaje do codziennej pracy, gier on-line i starszych gier, które nie mają dużych wymagań. XP natomiast tylko do gier, które są bardziej wymagające. Mi np. Delta Force Xtreme oraz Black Hawk Down dobrze działają na obu systemach ale już Far Cry 2 tylko na XP na wysokich detalach. Na sevenie nawet na najniższych mi tnie. Dlatego te 2 system warto mieć na komputerze, wzajemnie się uzupełniają.

 28. Bardzo fajnie te zmiany wygladaja.Duzy plus w funkcjonalnosci.Dobrze,ze w tych zmianach nie zostal zrobiony “wielki skok”-tzn,ze Ci(jak np ja),ktorzy do tej pory uzywali Win XP albo Vista nie beda musieli sie przestawiac i przyzwyczajac do zupelnie nowego interfejsu.Kiedy tylko pojawi sie w sprzedazy na pewno sobie go kupie bez zastanawiania bo jak na razie sa o nim tylko same superlatywy.Widac po szczegolach,ktore skladaja sie na calosc,ze tym razem Microsoft odrobil lekcje i naprawde sie do tego przylozyl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *