Windows nie jest już najpopularniejszym systemem operacyjnym

Windows

Najnowsze dane StatCounter nie pozostawiają złudzeń, Android pnie się w górę i jest obecnie najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Zasięg mobilnej platformy od Google jest tak duży, że zagroziła ona dominacji niezatapialnego dotąd Windowsa.

StatCounter zajmuje się badaniem ruchu internetowego i na tej podstawie podaje statystyki popularności poszczególnych systemów operacyjnych. W marcu tego roku Android miał 37.93% rynku systemów operacyjnych, podczas gdy udziały Windowsa spadły do 37,91%. Różnica jest niewielka ale wykresy pokazują, że produkt Microsoftu systematycznie traci na popularności, a Android wciąż zyskuje.

StatCounter OS Marzec 2017
Ranking systemów operacyjnych

Eksperci wskazują, że jest to kamień milowy w historii technologii. Zaledwie 5 lat temu Android generował 2,4% ruchu internetowego i stosunkowo krótkim czasie udało mu się pokonać wieloletniego lidera. Do takiego stanu rzeczy z pewnością przyczyniła się duża dostępność takich smartfonów z Androidem oraz spadek sprzedaży komputerów PC. Nie bez znaczenia jest również rozwój sieci komórkowych oferujących dostęp do Internetu.

Dominacja Androida widoczna jest przede wszystkim w Azji gdzie ma ona aż 52,2% rynku. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Europie gdzie Windows ma wciąż aż 51,7% rynku, a Android jedynie 23,6%. Należy również pamiętać, że Windows wciąż dominuje na urządzeniach desktopowych (komputery stacjonarne, notebooki) z udziałami na poziomie 84%.

Źródło: PCMag, StatCounter, Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *