Wsparcie dla Windows Vista oficjalnie zakończone

Windows Vista

11 kwietnia oficjalnie rusza aktualizacja Creators Update dla Windows 10. To jednak nie jedyne ważne wydarzenie z podwórka Microsoftu. Gigant z Redmond kończy także wsparcie dla systemu Windows Vista.

Koniec wsparcia oznacza, że wspomniany system nie otrzyma już żadnych aktualizacji przygotowanych przez Microsoft. Programiści nie załatają znanych luk w zabezpieczeniach, przez co korzystanie z tej platformy będzie się wiązało z ryzykiem.

Microsoft zachęca oczywiście do przesiadki na nowsze rozwiązanie – najlepiej Windows 10. Warto jednak zaznaczyć, że system będzie działać jak dotychczas. Nie będzie po prostu aktualizowany.

Zakończenie wsparcia to normalny krok w polityce Microsoftu. Trzy lata temu ta sama sytuacja dotyczyła Windowsa XP. Nie ulega jednak wątpliwości, że ten cieszy się nieco większą popularnością, niż Vista.

Według Net Market Share Windows Vista jest zainstalowany na zaledwie 0,72% komputerów na całym świecie, co czyni go jednym z najmniej popularnych systemów operacyjnych. Dla porównania niewspierany od trzech lat Windows XP wciąż jest zainstalowany na 7,44% urządzeń.

Źródło: INSTALKI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *