8.6 mln Lumii sprzedanych – wyniki finansowe Microsoftu za pierwszy kwartał

Microsoft opublikował właśnie najnowsze wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku. Wzrosty odnotowano między innymi w segmencie smartfonów oraz tabletów z serii Surface. W stosunku do poprzedniego roku gorzej wypadła sprzedaż licencji Windowsa. Nie najlepiej radzi sobie także konsola Xbox One.

Microsoft w pierwszym kwartale 2015 roku zanotował 21,7 mld dolarów przychodu. Zysk operacyjny wyniósł natomiast 6,6 mld dolarów.

W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, nieco gorzej wypadła sprzedaż licencji Windows. Spadła odpowiednio o 26% i 19% dla wersji zwykłej i Pro. Dobrze radzi sobie natomiast segment Office 365. Liczba subskrybentów sięgnęła 12,4 mln, przyczyniając się do wzrostu o 35%.

Nieźle wygląda segment smartfonów. W ostatnim kwartale Microsoft sprzedał 8.6 mln urządzeń z serii Lumia. Pozwoliło to wygenerować 1,4 mld dolarów przychodu. Jednocześnie amerykańska firma sprzedała 24,7 mln zwykłych telefonów. Swoją cegiełkę dołożyły także tablety Surface, osiągając przychód na poziomie 713 mln dolarów. To o 44% więcej, niż rok wcześniej. Microsoft podaje, że wynik był możliwy do osiągnięcia dzięki dobrej sprzedaży Surface Pro 3.

W przypadku segmentu Xboxa Microsoft chwali się 30-procentowym wzrostem liczby użytkowników usługi Xbox Live. Niestety nie przekłada się to na przychody. Te spadły bowiem o 24%. Microsoft jako powód tego stanu rzeczy podaje między innymi niższe ceny konsoli Xbox One.

Amerykańska firma podaje także, że na całym świecie w pierwszym kwartale bieżącego roku rozeszło się 1,6 mln konsol. Jest to jednak liczba, która została wysłana do sklepów i nie oznacza faktycznej sprzedaży. Ta pozostaje nieznana.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *