Anniversary Update – darmowa aktualizacja dla Windows 10

Windows-10-logo 350px

Terry Myerson z Microsoftu podczas konferencji Build 2016 podjął między innymi temat dużej aktualizacji, która dotychczas była znana pod nazwą Redstone. Anniversary Update, bo takie jest oficjalne nazewnictwo, zadebiutuje w okresie letnim i będzie dostępna za darmo dla wszystkich posiadaczy Windows 10.

Jedną z nowości będzie lepsza integracja z rysikami. W Windows 10 pojawi się specjalnie wydzielona sekcja Ink, w której znajdziemy aplikacje obsługujące rysiki i możliwość odręcznego wprowadzania danych.

Z funkcją zintegrowana zostanie Cortana. Jeżeli zatem ktoś odręcznie wpisze notatkę z dopiskiem „jutro”, wirtualna asystentka automatycznie umieści ją w odpowiednim miejscu kalendarza. Funkcja Ink zaoferuje również kilka dodatkowych rozwiązań. Jedną z nich będzie wirtualna linijka, którą można obracać, a także zmieniać jej wielkość.

Jedną z największych zmian w Anniversary Update będzie uniwersalny sklep z aplikacjami. Aktualizacja zostanie udostępniona także dla konsol Xbox One, smartfonów, tabletów i gogli HoloLens. Dzięki temu deweloperzy, którzy napiszą aplikację pod Windowsa, będą mogli ją udostępnić na wszystkich urządzeniach jednocześnie.

Funkcja ta była już zapowiadana od dawna. Dzięki niej użytkownicy będą mogli uczestniczyć we wspólnych rozgrywkach pomiędzy PC i Xbox One. Kupując grę na konsolę będzie możliwość otrzymania wersji pecetowej jako bonus, o ile wydawca zdecyduje się na taki krok.

Uniwersalne Aplikacje mają przyciągnąć deweloperów do tworzenia oprogramowania na Windows 10. Konwersja z innych systemów ma być łatwa dzięki specjalnym narzędziom. Jednoczesne udostępnianie aplikacji dla szerokiej gamy urządzeń ma natomiast być odpowiednią zachętą.

Microsoft zapowiedział, że wśród uniwersalnych aplikacji pojawi się Facebook, Messenger, Twitter, Vine, Instagram, Fitbit, Hulu, Uber i wiele więcej.

Uniwersalne aplikacje to nie tylko oprogramowanie, ale również gry. Phil Spencer podczas swojego wystąpienia zaprezentował, w jaki sposób Wiedźmin 3: Dziki Gon działa jako uniwersalna aplikacja. Na konferencji pokazano także Forzę Motorsport 6: Apex czy Age of Empires II HD. Wszystkie te pozycje będą dostępne z poziomu Windows Store.

Anniversary Update umożliwi również wzmocnienie zabezpieczeń poszczególnych aplikacji dzięki Windows Hello. Funkcja umożliwia logowanie się do swojego konta m.in. za pomocą rozpoznawania twarzy.

To wyłącznie część zmian, które czekają na nas w ramach dużej aktualizacji. O kolejnych będziemy informować w miarę zbliżania się do oficjalnej premiery.

Źródło: Microsoft via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *