Badanie: 48% użytkowników nadal używa Windows XP

Począwszy od roku 2001, daty wydania Windows XP, mieliśmy dwie kolejne premiery systemów operacyjnych Windows. Mimo to, właśnie XP’ek jest wciąż najczęściej używanym systemem. Od momentu wydania niektórzy postanowili przejść na Windows 7, jednak nadal większa część osób została przy starym dobrym systemie.

Niektórzy twierdzą, że wyparcie XP przez “siódemkę” to tylko kwestia czasu. Badanie online przeprowadzone przez Dimension Consulting przynosi jednak zupełnie inne wyniki.

Według badania 48% użytkowników nie przestanie używać Windows XP, nawet gdy skończą się aktualizacje, także te dotyczące bezpieczeństwa. XP przestanie otrzymywać wsparcie dopiero 8 kwietnia 2014 roku, co daje nadal spore możliwości upgrade’u. 47% respondentów odpowiedziało, że po ustaniu supportu porzucą system. Pozostałe 5% użytkowników będzie dalej korzystało z XP szukając pomocy poza aktualizacjami Microsoftu.

Choć spora grupa ludzi zapowiedziała ostateczną rezygnację z XP za jakiś czas, z badania wynika również, że większość użytkowników pominie Vistę przechodząc do Windows 7. Jest to potwierdzenie ogólnie znanego faktu, że Vista spotkała się z chłodnym przyjęciem. Dotyczy to na przykład oprogramowania dla przedsiębiorstw, które w większości odrzuciły system z 2007 roku.

Warto dodać, że badanie zawierało pytania o pakiet Microsoft Office. 78% spośród 953 uczestników przyznało, że unikają wersji 2010 głównie ze względu na interfejs “wstążki”. Mimo to, co trzeci badany stwierdził, że chętnie ominie wersję Office 2007 i przejdzie od razu do wersji 2010. Wynika z tego, że użytkownicy sceptycznie podchodzą do zmian w interfejsie.

Źródło: Neowin

2 thoughts on “Badanie: 48% użytkowników nadal używa Windows XP

  1. Moi drodzy! 10 lat WINDOWS XP to pewne stabilne rozwiązania, dopracowane oprogramowanie narzędziowe, opracowana diagnostyka. Komputery stosuje się nie tylko do gier. Jak sobie wyobrażacie maszynę produkcyjną za np 6 000 000 zł (to mała kwota w przemyśle) sterowaną komputerem, który się wiesza bo aero zabiera za dużo pamięci. I tu jest problem to co dobre dla lamera nie nadaje się do przemysłu i automatyki. Kolorowe pulpity i aero to poprostu badziew i tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *