Banki zapłacą miliony za wydłużone wsparcie Windows XP

Microsoft kończy wsparcie dla Windows XP już w kwietniu bieżącego roku. Po tej dacie 12-letni system operacyjny będzie podatny na ataki z zewnątrz ze względu na nieaktualne sygnatury zabezpieczeń. Użytkownicy są zatem zmuszeni do przesiadki na nowsze rozwiązanie. Alternatywnie istnieje możliwość wydłużenia wsparcia za odpowiednią opłatą. I to właśnie z tej opcji korzystać będą banki na całym świecie, płacąc grube miliony Microsoftowi.

Jak podaje Reuters, obecnie na całym świecie pracuje aż 2,2 mln bankomatów opartych na Windows XP i zaledwie 1/3 z nich zostanie zaktualizowana do Windows 7. Reszta maszyn zostanie objęta wydłużonym wsparciem Microsoftu, za które należy sporo zapłacić.

Pięć największych banków brytyjskich zdecydowało się na wykupienie wydłużonego wsparcia. Koszt takiej operacji dla każdego z nich to suma rzędu 100 mln dolarów. Bankomaty nie będą jednak wspierane w nieskończoność i w pewnym momencie przesiadka na nowszy system będzie jedyną opcją.

Dlaczego banki nie zdecydowały się na przesiadkę na Windows 7? Microsoft ostrzegał o zakończeniu wsparcia już kilka lat temu. Wiele instytucji zbagatelizowało jednak problem, a w dniu dzisiejszym jest już za późno na migrację. Z tego też powodu wiele korporacji i banków musi wykupić rozszerzone wsparcie, które zdecydowanie do najtańszych nie należy.

Źródło: Reuters, Instalki.pl

2 thoughts on “Banki zapłacą miliony za wydłużone wsparcie Windows XP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *