Mozilla porzuca Firefoksa dla Modern UI

W marcu 2012 pojawiły się pierwsze informacje na temat rozpoczęcia prac nad Firefoksem dla interfejsu kafelkowego (Modern UI) systemu Windows 8. Przez kolejne miesiące napływały do nas informacje o postępach prac, jednak nie szły one tak szybko jak na początku zakładali programiści odpowiedzialni za projekt. W piątek na blogu Mozilli pojawiła się zaskakująca informacja – rozwój projektu został porzucony.

Początkowo Mozilla planowała wydać przeglądarkę w okolicach premiery Windows 8. Niedługo po ogłoszeniu ambitnych plantów poznaliśmy pierwsze screeny z aplikacji. W lutym 2013, dyrektor Mozilli ds. Firefoksa, Asa Dotzler, ogłosił udostępnienie nowego Firefoksa w kanale Nightly. Użytkownicy kanału testowego mogli skorzystać z przeglądarki wykorzystując pełne możliwości urządzeń z Windows 8.

Kilka miesięcy później dowiedzieliśmy się, że Firefox Metro nie jest jeszcze odpowiedni do stosowania w środowiskach produkcyjnych. Jednocześnie ogłoszono planowaną datę premiery, wersja finalna miała być dostępna do pobrania 19 listopada 2013 roku. Premiera nie doszła do skutku, w międzyczasie pojawił się Windows 8.1, a sama przeglądarka miała być dostępna na początku 2014 roku.

Kolejne doniesienia wskazywały, że premiera może nastąpić 18 marca. Opóźnienie tłumaczono błędami wykrytymi w wersji beta. Programiści potrzebowali więcej czasu, aby dopieścić przeglądarkę pod każdym względem.

firefox for windows 8 touch

Ekran startowy Firefox for Windows 8 Touch / Źródło: Neowin

Dwa lata czekania na marne
Niestety, użytkownicy czekający na finalną wersję będą rozczarowani. Z oficjalnego wpisu na blogu Mozilli dowiedzieliśmy się, że projekt nie będzie dalej rozwijany. Johnathan Nightingale tłumaczy, że Fundacja musi skupić się na projektach, które mogą dotrzeć do dużej grupy odbiorców, a aplikacja dla Modern UI do takich nie należy.

Zainteresowanie użytkowników testową wersją Firefoksa dla Windows 8/RT było bardzo małe. Podczas gdy wersje desktpowe dla Windows testuje nawet kilka milionów użytkowników, wersja kafelkowa miała najwięcej tysiąc użytkowników.

Mozilla nie wyklucza powrotu do projektu w przyszłości. Uzależnione jest to od popularności mobilnej platformy Microsoftu. Decyzja producenta Firefoska obnaża również spore problemy giganta z Redmond. Interfejs kafelkowy dla tabletów wciąż nie może dorównać popularnością Androidowi czy Apple iOS.

Pobierz: Firefox dla Windows

Źródło: Mozilla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *