Będą alternatywne przeglądarki w instalatorze Windows 7

Microsoft ugiął się pod naporem Komisji Europejskiej i zaakceptował rozwiązanie pozwalające użytkownikowi wybrać przeglądarkę internetową podczas instalacji Windows.

Jest to kompromis pożądany przez Unię Europejską której nie spodobał się pomysł dostarczania Windows 7 E bez jakiejkolwiek przeglądarki. Dla przypomnienia – Microsoft odpowiadając na zarzuty stawiane przez KE zdecydował się na stworzenie specjalnej, europejskiej wersji Windows bez Internet Explorera. Sama przeglądarka miała być dystrybuowana za darmo na osobnych nośnikach CD. Rozwiązania zaproponowane przez Microsoft okazały się niewystarczające. Komisja Europejska uznała, że Windows bez przeglądarki to pomysł godzący w interesy użytkowników i najlepszym rozwiązaniem będzie dołączenie alternatywnych przeglądarek do instalatora.

Projekt zakłada, że podczas instalacji Windows 7 użytkownik będzie mógł wybrać jedną z przeglądarek i ustawić ją jako domyślną. Wśród nich będzie oczywiście Internet Explorer oraz inne, alternatywne produkty. Wciąż nie wiadomo jakie aplikacje znajdą w instalatorze jednak można spodziewać się rynkowych gigantów takich jak Mozilla Firefox czy Opera. Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła zgodę Microsoftu na takie rozwiązanie. Unijni urzędnicy zamierzają teraz monitorować faktyczne efekty propozycji aby sprawdzić czy użytkownicy faktycznie mogą bez utrudnień instalować dowolne przeglądarki.

Zgoda Microsoftu na dołączenie innych przeglądarek do Windows 7 nie oznacza, że taki system od razu trafi na rynek. Zmiany zostaną wprowadzone po wydaniu ostatecznej decyzji przez Komisję Europejską, a do tego czasu producent będzie dostarczał Windows 7 E bez jakiejkolwiek przeglądarki. Pojawiły się komentarze, że kompromis jest następstwem słabych wyników finansowych za czwarty kwartał roku finansowego 2009 – gigant idąc na rękę Unii Europejskiej chce uniknąć gigantycznych kar finansowych.

Źródło: news.cnet.com

22 thoughts on “Będą alternatywne przeglądarki w instalatorze Windows 7

 1. a ja zamawiam wersje z innym stylem oraz inna poczta systemu windows, jeszcze zamawiam pakiet office z programem word innej firmytez mi wymyslili aby wmp wyrzucic z systemu

 2. to może niech na początku instalacji jeszcze wyskakuje pytanie czy wolisz Windows czy Linux 😀 przecież to ich produkt i co KE do tego? Co z tego że wszyscy jadą na windzie, jeśli komuś BARDZO nie odpowiada Windows to zostaje przecież jeszcze Linux, poza tym co to za problem pobrać Firefox’a?

 3. Do Windows Media Palyera też KE się czepiła, ale coś sprawa ucichła bo w tym OS’ie nie chodziła żadna MP3-ójka, tak więc można było się spodziewać kompromisu.

 4. Też nie należę do fanów M$, ale rzeczywiście tu Unia przesadziła. To jest produkt M$ i mogą w nim zawierać, co tylko zechcą, bo to od użytkownika będzie zależeć czy zakupi ich SO czy nie. wolny wybór a nie monopol. zawsze można się przerzucić na Linuksa.

 5. hmmm… ciekawe posunięcie, ale jak nawet na alternatywnej przeglądarce da się ściągać update’y? przesz windows czy microsoft update jest powiązana w całości z IE…

 6. Hehe kodowanie to jedno ale opinia ze to jest poje#$%# jest napisana przez jakiegos geniusza. Windows to system który urzytkownik sam wybiera sobie sposrod calej puli dostepnych na rynku, natomiast przegldarke w nim ma sie z gory narzucona i tu pojawia sie podejscie monopolistyczne. Microsoft nie moze narzucac uzytkownikowi przegladarki z jakiej ma korzystac i tego czepia sie unia dlatego ma byc wybor to chyb dosc logiczne i dzieki bogu ze unia tego pilnuje bo nadal bylo by tak ze wolno Ci tylko korzystac z produktow MS inaczej klapa. PS: Dzieki za swieze info na temat windowsa dosc czesto tu zagladam od czesu RC i bardzo Wasze informacje pomagaja.

 7. no fakt, dostosowywanie grafiki, CSS i HTML’a pod wszystkie wersje IE to urdęka, które nieraz mi się trafiła… Szczerze jakbym miał możliwość to korzystałbym z windowsa bez połowy rupieci, z których się zupełnie nie korzysta…

 8. hmmm… no tak – alternatywne przeglądarki. To rozumiem, że musi być FF, Safari, Opera. Jak się ma takie rozumienie monopolistycznych zachowań Microsoftu do instalatora OSX-a? Z tego co wiem nie mogę wywalić na starcie Safari. Ale to oczywiście nie jest monopol tak? hmmm… Nie jestem fanem MS, ale k**** to jest prywatna firma. Po co się wtrącają! Nie podoba się – nie kupuj. Masz alternetywę: OSX / Linux. Jeśli dajemy kary na MS to dajmy też na Apple – po równo!!!

 9. Przeszkadzał IE bo nie było możliwości odinstalowania go…Moje małe pytanko: jeśli będzie wersja bez żadnej przeglądarki to w jaki sposób będzie można wejść na jakąś stronę w celu jej pobrania?

 10. “Ta cała unia jest ***. Komu przeszkadzał internet explorer w windowsie? “Oj, nie wiesz co mówisz jak ie może zepsuć dzień koderowi HTML, CSS, JavaScript. A tylko dlatego bo nie chce się komuś kliknąć w pobieranie aktualizacji IE, bo sory ale robić strony po przeglądarke która ma 8 lat / ie6.

 11. hihiwin bez IE, to pomyłka, bo ktoś może nie mieć instalki alternatywy i aby ją pobrać będzie musiał zainstalować IE !!!Jeśli CD z IE nie jest dodawane do WIN to już w ogóle pomyłka.No i jeszcze aspekt ekonomiczno ekologiczny nośnika, tyle płyt na marne !

 12. Mi przeszkadza. Wystarczająco wkurza mnie rozwiązanie, gdzie większość launcherów gier opiera się na dziurawym jądrze IE i przez przypadek jestem zmuszony go używać, nawet jeśli tego nie chcę (brak możliwości odinstalowania). Co prawda nikt nie zrezygnuje z dotychczasowych MSIE-based launcherów, ale może na przyszłość producentom zacznie świtać, czy nie lepiej używać, powiedzmy, Gecko, które jest o wiele bardziej elastyczne.

 13. Takie małe pytanie…ale nie wyśmiejcie mnie jakby się to wydało, że tak powiem, śmieszne.A więc skoro by nie miało być żadnej przeglądarki, to jak by można ściągnąć inną?

 14. Mi tam bardziej odpowiada wersja “E” niż możliwość instalacji starej wersji przeglądarki. z resztą i tak do wyboru będą zapewne przeglądarki mające powyżej 5-10% rynku czyli Seamonkey nie będzie.

 15. No to mnie cieszy…Mam nadzieję, że wersję z wyborem przeglądarki będzie można zainstalować jako upgrade, czego nie można było zrobić z Windows 7 E…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *