Brytyjskie służby ostrzegają przed korzystaniem m.in. z bankowości elektronicznej na komputerach z zainstalowanym Windows 7

Windows 7 ostrzezenie

Na dziś właśnie przypada ostatni dzień bezpłatnego wsparcia technicznego, jakim firma Microsoft do tej pory obejmowała debiutujący w 2009 roku system Windows 7. Osoby, które wciąż nie zdecydowały się na upgrade swojego OSu do Windowsa 10 i nie wybrały dla niego żadnej innej alternatywy muszą liczyć się z czyhającymi na nie potencjalnymi niebezpieczeństwami. Przed tymi ostrzega nie tylko gigant z Redmond, ale nawet służby specjalne.

Ostrzeżenie przed systemem Windows 7 wystosowała brytyjska służba specjalna Government Communications Headquarters. Jej przedstawiciele mówią wprost: “chcesz być bezpieczny? Porzuć Windowsa 7.” Brytyjscy eksperci ds. bezpieczeństwa technologicznego przestrzegają przed korzystaniem z tego systemu w sytuacji, w której jest on używany do bankowości elektronicznej oraz obsługi poczty e-mail. Głosom tym towarzyszy opinia wystawiona oprogramowaniu Microsoftu przez organizację rządową National Cyber Security Centre.

“NCSC zachęca ludzi korzystających z urządzeń z systemem Windows 7 do wybierania wciąż wspieranych systemów, które pozwolą im nadal otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa. Zachęcamy osoby korzystające z Windowsa 7 po upływie terminu zakończenia wsparcia do przeniesienia poufnych danych na urządzenia z aktualnym, bezpiecznym systemem.”, czytamy.

Zamiłowanie do Windowsa 7 jest w środowisku użytkowników komputerów osobistych nadal duże. Premiera Windowsa 7 nastąpiła po premierze kiepsko przyjętej Visty, w związku z czym dla wielu osób system ten był lekiem na całe “zło”, które swego czasu zgotowała im Vista i jawił się niemalże jako system idealny. Przyzwyczajenia trudno jest zmienić. Obecnie z Windowsa 7 wciąż korzysta nawet ok. 26% użytkowników komputerów. Przy Windowsie XP obstaje ok. 1,3% PCtów.

Pomimo ostrzeżeń kierowanych z różnych stron, użytkownicy Windowsa 7 twierdzą, że “oprogramowanie nie stanie się z dnia na dzień niebezpieczne”. Wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa zapewne polemizowałoby z tym stwierdzeniem.

Jeśli pragniecie pozostać przy Windowsie 7, nie zapomnijcie o instalacji aktualnego oprogramowania antywirusowego np. w postaci Internet Security. Przypominamy, że systemowy antywirus o nazwie Microsoft Security Essentials od dziś również nie będzie wspierany.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *