Ekspert Usability Jakob Nielsen: interfejs Windows 8 jest rozczarowujący

Prowadzono już wiele dyskusji nad interfejsem użytkownika “Modern” Windows 8 przed i po oficjalnym wydaniu systemu pod koniec października. Ponad trzy tygodnie po premierze, interfejs “ósemki” wziął pod lupę jeden z czołowych ekspertów web usability, Jakob Nielsen. Badania nad Windows 8 UI, które przeprowadził, skłoniły go do wydania negatywnej opinii na temat “Modern”. Interfejs użytkownika jest “rozczarowujący”.

Nielsen opisał na swoim blogu własne badania, na które zaprosił 12 “doświadczonych” właścicieli PC, których zadaniem było wypróbowanie systemu Windows 8, zarówno na zwykłych komputerach PC, jak również na tablecie Microsoft Surface, który działa w systemie Windows RT.

Już na pierwszy rzut oka pojawiły się pewne problemy. Użytkownicy, którzy korzystają zarówno z “Modern” UI jak i interfejsu desktopowego, muszą pamiętać ustawienia w obu konfiguracjach. Pojawia się pytanie, z jakiego UI korzystać, aby przejść do określonych funkcji…

Według Nielsena, interfejs “ósemki” jest dostosowany do ekranów urządzeń mobilnych. Strategia wyświetlania jednej aplikacji na wierzchu sprawdza się na tabletach i smartfonach. Na dużym monitorze użytkownik chce zobaczyć wiele okien w tym samym czasie – porównać dane, skopiować treść.

Specjalista stwierdził ponadto, że interfejs “Modern” dostarcza mniej informacji niż wcześniejsze wersje systemu Windows, a gesty dotykowe mogą powodować wiele błędów użytkowników.

W podsumowaniu Nielsen podzielił się swoją opinią na temat nowego produktu Microsoft:

Nie mam nic przeciwko Microsoft. Uważam natomiast, że pod wieloma względami Windows 7 jest dobrym produktem, natomiast Windows 8 zawiera wiele błędów. Wnioski te pochodzą z obserwacji interakcji człowiek-komputer. Nie trzeba nienawidzić lub kochać producenta, aby przeanalizować budowę interfejsu użytkownika.

Zostanę z Win7 przez najbliższe kilka lat i mam nadzieję na lepsze czasy z Windows 9. Zaletą Microsoftu jest niewątpliwie tradycja korygowania swoich błędów.

Źródło: Neowin

2 thoughts on “Ekspert Usability Jakob Nielsen: interfejs Windows 8 jest rozczarowujący

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *