Funkcje których nie zobaczymy w Windows 7

Wstępne projekty systemów operacyjnych Microsoftu zazwyczaj nie są ujawniane jednak podczas tegorocznej konferencji MIX 09 koncern uchylił rąbka tajemnicy.

Pierwsze szkice systemu Windows 7 pojawiły się w 2007 roku. To właśnie wtedy opracowano wiele pomysłów i projektów które zagościły w nowym systemie z Redmond. Wybrani uczestnicy MIX 09 mogli zapoznać się ze szkicami wybranych prototypów które były opracowywane z myślą o Windows 7. Jak informuje MS samych rysunków z pomysłami na wizualizację i animację pulpitu było ponad 400. Wśród nich znaleźć można projekty o kodowych nazwach Batman oraz Aladdin.

W Windows 7 najechanie na pasek zadań powoduje wyświetlenie miniatury danego okna – jeden z projektów zakładał wyświetlanie owych miniatur bezpośrednio na pasku. Pomysł ten ewoluował aż do obecnej formy znanej z wersji Beta.

[obrazek nie jest już dostępny]
Wstępna koncepcja miniatur na pasku zadań, Źródło: techradar.com

Projekt o nazwie kodowej Batman który nie został wdrożony w następcy Visty zakładał animację w stylu człowieka-nietoperza. Po najechaniu kursorem myszy na wybrany element z paska zadań pojawiało się jego podświetlenie na końcu którego widniało okno. Nazwa projektu nie jest przypadkowa bowiem sposób animacji do złudzenia przypomina podświetlenie znaku Batmana rodem z Gotham City.

[obrazek nie jest już dostępny]
Projekt Batman, Źródło: techradar.com

To nie koniec fantazyjnych pomysłów projektantów z Microsoftu. Kolejny projekt kryjący się pod nazwą Aladdin zakładał wyświetlanie podglądu zminimalizowanego okna z paska zadań poprzez symulację pocierania (nawiązanie do lampy Aladyna). Wystarczyło najechać na pasek zadań i potrzeć kursorem – projekt ten nie znalazł jednak zastosowania w “nowych okienkach”.

[obrazek nie jest już dostępny]
Projekt Aladdin, Źródło: techradar.com

Kolejny rysunek obrazuje prace nad rozmieszczeniem ikon, miniatur oraz okien na pulpicie Windows 7.

[obrazek nie jest już dostępny]
Szkic pulpitu Windows 7, Źródło: techradar.com

Źródło: techradar.com

10 thoughts on “Funkcje których nie zobaczymy w Windows 7

  1. mie sie tam takie bajery podobaja, zawsze przeciez mozna je powylaczac a niektore usprawniaja korzystanie z windy. najbardziej denerwuja mnie ludzie ktorzy krytukuja takie “upiekszacze” ze teraz niby tylko tym sie zajmuja (debilizm), sa ludzie co pracuja nad stabilnoscia, wydajnasca i sa tacy od spraw wizualnych, jedno drugiego nie wyklucza, jak tak bardzo lubia stare rozania to polecam wykonywanie wszystkich czynnosci w norton commandrze badz dosie navigatorze

  2. @yakuzo nie aluzja tylko ironia to po pierwsze, po drugie jego ironia wskazywała na to że w Win 7 za dużo ma yć pocierania, efektów graficznyich itd. zamaist skupić się nad stabilnością i wydajnością.Rzecz w tym, że w tej wiadomości-artykuliku jest napisane, że to były projekty, z których zrezygnowano a każdy kto zainstalował Win 7 (dowolny build) wie że efektów graficznych (przydatnych) jest co prawda więcej (na szczęście nie w formie “znaku batmana” czy “pocierania lampy alladyna”) ale stabilność i wydajność w porównaniu do Visty czy Xp znacznie wzrosła także więc i Tobie gratuluję czytania ze zrozumieniem )

  3. Teraz jestem uspokojony. Obawiałem się, że Microsoft będzie się zajmował takimi niepotrzebnymi rzeczami jak wydajność, bezpieczeństwo, kompatybilność, albo co gorsza spójność działania tych samych funkcji wywoływanych z różnych miejsc systemu (vide Vista). Mogło im też przyjść do głowy odchudzenie tego potwora.Ale jednak nie (uff…). Zajmą się animacją okienek (to jest bardzo potrzebne) i pocieraniem ikonek (super pomysł).Jestem dziwnie spokojny o przyszłość tego systemu.Pozdrawiam.

  4. @PRZACHO już wiele problemów zostało rozwiązanych, poza tym mógłbyś konkretnie powiedzieć co jest nie tak, jaka karta )chociaż to nie miejsce do tego.Zapraszam na forum!

  5. Co miałeś na myśli, mówiąc “na kolanie”?? Każdy profesjonalny projekt, programu czy strony internetowej (taki z nowatorskim interfacem, jak w Siódemce) Zaczyna się na kartce. Przecież nie napiszą nowych animacji, bez dokładnego projektu, muszą z góry wiedzieć jak ma coś wyglądać. Szkoda, bo Microsoft zawsze rezygnuje z fajnych koncepcji.

  6. Uwaga nie które sterowniki np karty dźwiękowej itp. nie chodzą na Windows 7. Na innych tak ale nie na 7, na razie chyba że ktoś rozwiązał ten problem?. Może jak wyjdzie oficjalna Wersja to będzie grało. PS systemik jest zajefajny, chodzi nawet na pentium 4 2.4GHz z HT + 1 GB Ram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *