Gogle VR do Xbox’a? Nie w najbliższym czasie

Xbox VR

Jeśli mieliście nadzieję na rychłą premierę gogli VR do Xboxa, to niestety mamy dla Was złą wiadomość. W ostatnim wywiadzie, przeprowadzonym dla portalu gameindustry.biz, Mike Nichols, który jest szefem marketingu, zdradził, że Microsoft nie ma w planach wypuszczenia w najbliższym czasie takich gogli dla konsoli Xbox One.

To może wyglądać nieco dziwnie, bo przecież PlayStation osiągnęło całkiem spory sukces ze swoimi goglami VR, więc analogiczne rozwiązanie Microsoftu wydawałoby się formalnością i jedynie kwestią czasu. Zwłaszcza, że Microsoft już od jakiegoś czasu prężnie działa w dziedzinie wirtualnej rzeczywistości, za pośrednictwem gogli HoloLens i rodziny Windows Mixed Reality. Lecz te pierwsze są samodzielnym urządzeniem, a Windows Mixed Reality to urządzenia uzależnione od systemu Windows 10.

Windows mixed reality

Ktoś spostrzegwaczy może zauważyć, że każde z wymienionych urządzeń, (również Xbox) działają pod różnymi, specjalnymi wersjami systemu Windows 10. Tak więc jaki jest problem w implementacji na przykład gogli Windows Mixed Reality, do Xbox One, skoro działają one w na komputerze z Windows 10? Zresztą jeszcze rok, czy dwa lata temu, Phil Spencer, szef Xbox, zapowiadał na E3, że jak najbardziej Xbox ma w planach wprowadzenie VR. Wielu wywnioskowało wtedy integrację na przykład z goglami Oculus Rift. Lecz do tej pory do tego nie doszło.

Nichols w wywiadzie postarał się to uargumentować nowe stanowisko firmy. Według Microsoftu to komputery są najbardziej optymalną platformą dla VR, a zespół Xbox chce sie skupić na dostarczeniu jak najlepszych wrażneń, z korzystania z konsoli na klasycznym telewizorze lub monitorze.

Jest w tym sporo racji, bo biorąc pod uwagę osiągi Playstation VR, to rzeczywiście widać tutaj między innymi spore ograniczenia wizualne i spadki wydajności. Konsolowe gogle VR plasują się gdzieś między mobilnymi rozwiązaniami (Samsung Gear VR, Google Cardboard, Oculus GO), a goglami z pełnego zdarzenia, uzależnionymi jednak od mocy drzemiącej w zestawie PC (Oculus Rift, HTC Vive). Te drugie, o ile posiadamy odpowiednio mocną i drogą maszynę, zapewniają naprawdę niezwykłe wrażenia. Tymczasem mobilne rozwiązania to raczej ciekawostka. PlayStation VR ma ambicje na bycie pełnoprawnym rozwiązaniem VR, lecz niestety konsoli brakuje mocy, by zapewnić wrażenia podobne do tych z PC. Taki  na przykład Skyrim VR wcale nie powala efektami wizualnymi, a jest to przecież gra wydana w 2011 roku. Podobnie byłoby pewnie z Xbox VR, nawet biorąc pod uwagę moc, którą dysponuje Xbox One X. Najwidoczniej Microsoft nie chce robić czegoś na pół gwizdka, więc woli projekt odstawić na półkę.

Nowa nadzieja istnieje w nadchodzącej 9 generacji konsol, którą Microsoft zapowiedział już na tegorocznym E3. O VR nie było mowy, lecz prawdopodobnie temat nie zostanie olany i Microsoft weźmie go pod uwagę. Następca Xbox One będzie mocniejszy, wydajniejszy i na pewno dużo lepiej przystosowany do obsługi VR.

Źródło: Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *