Google i Opera doniosły unijnym kontrolerom na Microsoft

Komisja Europejska wydała w ostatnią środę orzeczenie na temat ukarania firmy Microsoft za nieinformowanie użytkowników Windows o możliwości pobrania przeglądarek innych niż Internet Explorer. Decyzją UE, Microsoft poniesie karę wysokości 732 mln dolarów. Łączna wartość kar nałożonych na Microsoft przez UE przekroczy już 3 mld dolarów.

Jak donosi Financial Times, za nałożeniem kolejnej kary mogą stać Google i Opera. Informatorzy FT twierdzą, że przedstawiciele Google i Opera nieformalnie poinformowali UE o łamaniu przez Microsoft porozumienia, w ramach którego Internet Explorer miał wyświetlać stronę http://www.browserchoice.eu – informującą użytkowników o najpopularniejszych przeglądarkach.

Google odmówił komentarza o doniesieniach FT, natomiast Opera pochwaliła UE za przestrzeganie uzgodnień i wydanie decyzji.

Google podejrzewane jest o zainspirowanie decyzji UE z racji intensywnej konkurencji z Microsoftem w sferze praw autorskich i własności intelektualnej, zwłaszcza dotyczącej systemu operacyjnego Android. Chociaż prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, jak było naprawdę, nie ulega wątpliwości, że Google i Opera miały wiele do zyskania na wspomnianym uzgodnieniu.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *