Microsoft płaci Nokii rocznie 1 mld dolarów

Od pewnego czasu ponad dwuletnia ścisła współpraca Nokii z Microsoftem zaczyna przynosić efekty. W ramach tej kooperacji Nokia używa Windows Phone na swoim smartfonach i co kwartał otrzymuje od Microsoftu pieniądze za wspieranie WP. Z kolei Nokia płaci Microsoftowi opłaty licencyjne za użytkowanie systemu Windows Phone.

Porozumienie w sprawie współpracy zostało zawarte w 2011 roku. Choć z podstawowych zapisów umowy wynika, że Nokia co roku “wychodzi na plus”, okazało się, że fiński producent będzie dłużny partnerowi ostatecznie 650 mln dolarów. Dodajmy, że suma zobowiązań uwzględnia środki otrzymywane od Microsoftu. Wynoszą one ok. 250 mln dolarów co kwartał, czyli 1 mld dolarów rocznie!

Oficjalne obwieszczenie Nokii głosi, że w ramach umowy z 2011r. wydatki Nokii przekroczą przychody o ok. pół mld Euro. Obwieszczenie głosi także, że w 2012 r. Nokia wyszła na plus w ramach tego uzgodnienia i że także podobna sytuacja spodziewana jest w 2013 r.

W oświadczeniu na temat kondycji finansowej spółki zawarto również prognozy na ten rok. W 2013 Nokia liczy także na polepszenie swojej pozycji na rynku smartfonów, oczekując w tym roku ponad 10% marży.

Źródło: Phonearena

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.