Google nakłania do przesiadki z Windows 7 na 10. Projekt Chromium w tle

Windows 7

Darmowe wsparcie Windows 7 zakończyło się 14 stycznia 2020 roku. Wtedy to Microsoft przestał wydawać aktualizacje bezpieczeństwa dla swojego 11-letniego już oprogramowania, a korzystanie z niego stało się ryzykowne. Pomimo wielu ostrzeżeń i nakłaniania użytkowników tego systemu do przesiadki na nowszy Windows 10, kultowy w pewnych kręgach OS wciąż ma dość sporą rzeszę wielbicieli, którzy nie chcą się z nim rozstać. Do Microsoftu dołączyła właśnie firma Google, która nakazała deweloperom Chromium przejście na nowsze oprogramowanie.

Windows 7 bez wsparcia ze strony społeczności Chromium?

Blisko dwanaście miesięcy po zakończeniu wsparcia technicznego przez Microsoft, Google w końcu wystosowało do deweloperów komunikat, w którym nakłania do zainstalowania nowszej wersji systemu. W jednym ze swoich najnowszych commitów przedstawiciele firmy z Mouintain View potwierdzili, że do tworzenia Chromium nie można już korzystać z Windows 7 i wymaganym OS-em jest teraz Windows 10. W związku z tym, gdy programiści będą próbowali zbudować swoje aplikacje Chromium na Windows 7, zostanie im wyświetlony stosowny komunikat o błędzie.

Windows 7 menu, pulpit
Pulpit systemu Windows 7

Jeden z inżynierów Google, Bruce Dawson, skomentował to w następujący sposób:

“Nie pamiętam, aby Windows 10 miał być jednym z wymogów, ale ta decyzja wydawała się nieunikniona już od dłuższego czasu. Ten czas właśnie nastąpił. Windows 7 miał w ostatnim czasie kilka poważnych bugów i naprawianie ich stało się po prostu nieopłacalne.”

Poprawki społeczności deweloperów oczywiście będą akceptowane, ale jak dotąd nikt nie zgłosił się do dodania obsługi systemu Windows 7. Programiści, którzy nadal używają Chromium na niewspieranym systemie, powinni albo zaktualizować ów system do Windows 10, albo rozważyć wypróbowanie aplikacji takich jak Process Explorer, aby wykryć problemy z Chromium występujące w obrębie Windows 7.

Google Chrome i Microsoft Edge nadal będą działać

Dobre wieści dla użytkowników Windows 7 są takie, że przeglądarki Google Chrome i Microsoft Edge będą wciąż działać na tym systemie. Firma Google potwierdzała to wcześniej w tym roku. Zmiana dotyczy zatem wyłącznie programistów.

Źródło: Instalki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *