Interfejs Scenic Ribbon (wstążka) w Viście

Microsoft zamierza spopularyzować interfejs Scenic Ribbon wraz z premierą Windows 7. Jak się okazuje nie tylko użytkownicy najnowszego Windowsa będą mieli możliwość korzystania z tzw. wstążki.

Koncern zapowiedział, że w październiku udostępni aktualizację dla Windowa Vista która zapewni pełne wsparcie dla aplikacji pisanych pod Windows 7 z interfejsem Scenic Ribbon. Dodatek Windows 7 Client Platform Update będzie dostępny w centrum pobierania Microsoftu oraz poprzez Windows Update. Upgrade będzie dostępny dla wszystkich edycji Visty.

Scenic Ribbon (tzw. wstążka) to interfejs stworzony na bazie Fluent który dostępny jest od 2007 roku w pakiecie Microsoft Office. Wstążka zastąpiła klasyczne rozwijane menu na rzecz zakładek zawierających poszczególne funkcje wraz z symbolami. Warto przypomnieć, że początkowo niektórzy użytkownicy MS Office 2007 wyrażali niezadowolenie z interfejsu. Dopiero po dłuższym czasie korzystania okazało się, że nowe rozwiązani są bardziej funkcjonalne. Również OpenOffice.org zamierza odświeżyć swój interfejs który w znacznym stopniu będzie przypominał ten oparty na wstążce.

Technologia Scenic Ribbon będzie używana zarówno przez Microsoft jak i firmy trzecie tworzące aplikacje zgodne z Windows 7. Mike Nash z Microsoft powiedział, że to właśnie po wstążce będzie można poznać czy aplikacja została stworzona dla Windows 7 czy dedykowana jest na starsze platformy. Udostępnienie specjalnej aktualizacji dla Visty z pewnością zachęci deweloperów do tworzenia oprogramowania zgodnego z Scenic Ribbon.

Źródło: InfoWorld

6 thoughts on “Interfejs Scenic Ribbon (wstążka) w Viście

  1. Wszystko zależy od aplikacji. O ile w takim Paint’cie wstążka jest zupełnie nieprzydatna, o tyle w Office łatwiej jest coś znaleźć na wstążce niż w setkach menu rozwijalnych.

  2. A dla mnie ten interfejs jest bardziej wygodny i intuicyjny trzeba się do niego przyzwyczaić, bo coraz więcej aplikacji zamierza go wprowadzić, co jest plusem. Trzeba iść z duchem czasu… )

  3. Mm… warto wiedzieć, jak się nazywa ten interfejs, którego nienawidzę >.<... Miałem okazję używać tej "wstążki" w MS Office, i zamiast 2 kliknięć średnio miałem 5 (pisanie sprawozdania z formułami matematycznymi). Microsoftowa wstążka nadaje się tylko do tego, żeby się na niej powiesić ze zdenerowania - przywiązując ją do paska narzędzi :S...

  4. “Również OpenOffice.org zamierza…”Nie wiadomo czy popełni ten sam błąd, użytkownicy bowiem protestują przeciwko zdziwaczałym aplikacjom.Niech sobie Microsoft wprowadza dziwadła i gadżety do swojej Vistyopodobnej “7”, byle by nie mieszał w starszych wersjach Windows.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *