Internet Explorer 9 Release Candidate wydany!

Zgodnie z zapowiedziami, Microsoft udostępnił wersję Release Candidate przeglądarki Internet Explorer 9. Najnowsze dzieło inżynierów z Redmond, które powstało w oparciu o 17 tysięcy opinii użytkowników wersji Beta, dostępne jest w 40 wersjach językowych.

Pierwsza, publicznie dostępna kompilacja RC oznaczona została numerem 9.0.8080.16413. W stosunku do poprzedniego wydania Beta producent wprowadził około 2000 zmian zwiększających wydajność i użyteczność przeglądarki. Zwiększono wydajność silnika JavaScript (Chakra), który teraz według Microsoftu jest najszybszy w teście wydajności WebKit SunSpider Benchmark. Internet Explorer 9 Release Candidate (RC) zawiera poprawę użyteczności poprzez łatwe włączanie paska menu za jednym kliknięciem myszy. Zadbano również o większą powierzchnię dla wyświetlania stron poprzez zmniejszenie ramki. Kolejna nowość to możliwość umieszczenia kart w osobnym wierszu pod paskiem adresu. Aby aktywować funkcjonalność wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w pasek z kartami i wybrać opcję “Pokaż karty w osobnym wierszu”. Dodatkowo nowy IE umożliwia jednoczesne uruchomienie wielu stron internetowych (np. podczas startu przeglądarki).

Zwiększoną ochronę prywatności ma zapewnić funkcja Tracking Protection. Niektóre strony mogą być wykorzystywane do śledzenia aktywności użytkownika w internecie – technologia Tracking Protection ogranicza komunikację przeglądarki z daną witryną w momencie gdy znajduje się ona na “czarnej liście”. Użytkownik może sam dodać do listy witryny którym nie ufa lub skorzystać z gotowych rozwiązań przygotowanych przez partnerów Microsoftu. Długo oczekiwaną nowością wprowadzoną w tym wydaniu Internet Explorera jest blokowanie technologii ActiveX. Z jednej strony pozwala ona tworzyć programistom przydatne elementy stron internetowych, z drugiej stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa dlatego Microsoft udostępnił możliwość blokowania wszystkich formatów ActiveX. Nowa opcja filtrowania pozwala włączyć ActiveX tylko dla zaufanych witryn. Pozostałe nowości w wydaniu RC1 to wsparcie dla formatu WebM i geolokalizacji, lepsza obsługa semantycznych znaczników języka HTML5 czy wsparcie CSS2D Transforms.

Więcej informacji o najnowszej przeglądarce Microsoftu znaleźć można na stronie www.BeautyOfTheWeb.com. Warto dodać, że użytkownicy systemu Windows 7, którzy zainstalowali wersję Beta mogą instalować wydanie RC bez konieczności deinstalacji poprzedniego wydania. Po zainstalowaniu najnowszej wersji niezbędny będzie restart komputera.

Przeglądarka w polskiej wersji językowej dostępna jest do pobrania z portalu INSTALKI.pl: Internet Explorer 9 RC. Do wyboru są warianty 32 i 64-bitowe dla Windows 7 i Windows Vista.

Źródło: Microsoft

One thought on “Internet Explorer 9 Release Candidate wydany!

  1. No i już mam problem – po aktualizacji przeglądarki IE9 do RC z 15.02.11 mam tylko przeglądarkę w języku angielskim! Język polski nie chce “wejść”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.