Na horyzoncie kolejne zmiany dotyczące sposobu instalacji sterowników

Windows 10

Microsoft zmienia sposób, w jaki aktualizowane będą sterowniki w obrębie systemu Windows 10. Przedstawiciele firmy z Redmond poinformowali, że z dniem 5 listopada tego roku wdrożona zostanie zmiana, wprowadzająca wyraźne rozróżnienie pomiędzy poprawkami automatycznymi i manualnymi, udostępnianymi za pośrednictwem Windows Update.

Aktualizacje sterowników w Windows 10

By zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad oprogramowaniem, Microsoft na nowo definiuje sposób obsługi sterowników instalowanych ręcznie na komputerach z systemem Windows 10 w wersji 2004 i nowszych (20H2). Do tej pory, gdy użytkownik podłączał do swojego komputera po raz pierwszy urządzenie peryferyjne, a to urządzenie miało sterownik “ręczny” (zwany wcześniej “sterownikiem opcjonalnym”) dostępny w witrynie Windows Update, sterownik ten był automatycznie instalowany na komputerze użytkownika. Użytkownik nie miał żadnego wpływu na cały proces. Od 5 listopada będzie inaczej.

Automatyczne aktualizacje sterowników będą automatycznie instalowane na komputerze podczas pierwszego podłączania urządzenia peryferyjnego lub gdy producent urządzenia opublikuje swój sterownik w witrynie Windows Update. Innymi słowy, scenariusz plug-and-play nie ulegnie zmianie, gdy automatyczny sterownik będzie dostępny w witrynie Windows Update.

Windows Update – aktualizacje opcjonalne / Źródło: Instalki.pl

Począwszy od 5 listopada ręczne aktualizacje sterowników będzie można zainstalować tylko manualnie przechodząc do opcji “Ustawienia” -> “Aktualizacje i zabezpieczenia” -> “Windows Update” -> “Wyświetl opcjonalne aktualizacje”.

Opisane powyżej zmiany dotyczą tylko komputerów, które są otwarte na pobieranie aktualizacji sterowników bezpośrednio z witryny Windows Update. To istotne z perspektywy osób zarządzających systemami w imieniu swoich pracodawców (na przykład w firmach).

Zmianę zapoczątkowano już w sierpniu

W sierpniu bieżącego roku, Microsoft przeniósł aktualizacje sterowników do sekcji poprawek opcjonalnych, prezentowanych w ramach Windows Update. Dzięki temu użytkownicy mogą skuteczniej odróżniać od siebie tzw. “feature updates”, łatki wydawane w drugi wtorek każdego miesiąca, czy też właśnie aktualizacje sterowników.

Źródło: Microsoft via Instalki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *