Mango – nowe oblicze Windows Phone

Microsoft zaprezentował wczoraj Mango, aktualizację systemu Windows Phone 7. Już tej jesieni Mango pojawi się jako darmowa aktualizacja dla obecnych użytkowników telefonów z Windows Phone 7 oraz na nowych urządzeniach. W tym samym czasie Windows Phone zostanie wzbogacony o obsługę kolejnych języków (w tym o język polski) oraz rozszerzy dostęp do sklepu z aplikacjami (Marketplace) w kolejnych krajach.

Siedem miesięcy temu Microsoft przedstawił alternatywę dla rynku smartfonów wprowadzając system Windows Phone 7. Wczoraj zaprezentował dużą aktualizację tego systemu, która wprowadza szereg nowych funkcji przesuwających granicę oczekiwań wobec smartfonów pod względem komunikacji, aplikacji i korzystania z Internetu. Pracując nad Mango programiści Microsoft trzymali się zasad projektowych, na które tak pozytywnie zareagowali pierwsi użytkownicy Windows Phone; idei, według której oprogramowanie nie powinno pochłaniać uwagi użytkowników, a pozwalać im na swobodne łączenie się z najważniejszymi dla nich ludźmi oraz zapewnić dostęp do informacji istotnych w danym momencie.

Aktualizacja Mango pozwoli również na wykorzystanie nowych narzędzi dla deweloperów, dzięki którym możliwe będzie tworzenie aplikacji i gier nowej generacji. Nowe narzędzia deweloperskie otworzą między innymi dostęp do biblioteki żyroskopu oraz kamery telefonu, co wpłynie na lepsze połączenie warstwy sprzętowej z elementami oprogramowania i wykorzystanie w aplikacjach tzw. augmented reality (rzeczywistość rozszerzona). Deweloperzy będą również mogli w szerszym zakresie wykorzystać potencjał kafli oraz wielozadaniowości. Bezpłatna wersja beta Windows Phone Developer zostanie udostępniona na stronach Microsoft w ciągu 24 godzin od wczorajszej prezentacji.

Ekosystem Windows Phone 7 rośnie stabilnie od czasu premiery w październiku zeszłego roku. W usłudze Marketplace dostępnych jest obecnie ponad 17 tysięcy aplikacji. Średnio co tydzień pojawia się 1200 nowych programów rozszerzających użyteczność Windows Phone 7. Coraz większą grupę wśród nich stanowią polskie aplikacje, których w tej chwili jest ponad 180, a codziennie przybywają dwie kolejne. Średnio co tydzień Marketplace odnotowuje również 11 nowych rejestracji polskich programistów, których obecnie jest ponad 350.

Mango przyczyni się do rozwoju i wzmocnienia ekosystemu Windows Phone dzięki nowym partnerskim umowom z firmami Acer, Fujistu-Toshiba i ZTE, które zobowiązały się do wprowadzenia nowych modeli Windows Phone na rynkach na całym świecie. Wraz z Mango rośnie też liczba obsługiwanych przez Windows Phone języków, która od tej pory obejmuje również język polski. Znacznie wydłuża się też lista krajów, z których klienci mają dostęp do aplikacji poprzez Windows Phone Marketplace.

Wybrane nowości i usprawnienia w Windows Phone “Mango”:

 • Konwersacje. Od teraz możliwe jest swobodne przełączanie się między wiadomościami tekstowymi, czatem na Facebooku, a także wiadomościami błyskawicznymi (IM) Windows Live Messengera w ramach tej samej konwersacji niezależnie od miejsca, w którym przebywamy oraz osoby, z którą prowadzimy rozmowę.
 • Grupy kontaktów. Użytkownicy mogą grupować znajomych wedle własnych upodobań i dzięki temu filtrować informacje przychodzące z róznych źródeł (połączenia głosowe, wiadomości SMS, email, serwisy społecznościowe). Ułatwieniem jest także możliwość przypięcia takiej grupy do ekranu startowego w postaci animowanych, stale aktualizujących się kafelków, co pozwala na komunikację dwustronną z wieloma osobami jednocześnie.
 • Integracja z sieciami społecznościowymi. Serwisy takie jak Twitter i LinkedIn są zintegrowane z poszczególnymi kontaktami. Telefon obsługuje popularne check-iny w serwisie Facebook, pozwala na tagowanie zdjęć poprzez mechanizm “wykrywania” znajomych twarzy dzięki czemu szybko opublikujemy informacje, z którymi chcemy sie podzielić w grupie znajomych.
 • Połączone skrzynki. Przeglądanie poczty z różnych adresów email bywa uciążliwe. Teraz można je podłączyć do jednej skrzynki o dowolnej nazwie. Konwersacje będą w niej uporządkowane w taki sposób, aby łatwo kontrolować najnowsze wiadomości pochodzące z różnych źródeł.
 • Głosowa obsługa wiadomości tekstowych. Wbudowane funkcje zamieniające tekst na głos i głos na tekst pozwalają wysyłać wiadomości SMS lub czatować bez użycia rąk.
 • App Connect. Dzięki połączeniu aplikacji z wynikami wyszukiwania oraz pogłębieniu ich integracji z hubami takimi jak Muzyka, Wideo, Gry oraz Zdjęcia, aplikacje aktywują się dokładnie wtedy, gdy tego chcemy. App Connect współpracuje z usługą Marketplace, w której jest już ponad 17 tysięcy aplikacji, dzięki czemu wyniki zawierają zarówno aplikacje już zainstalowane na telefonie, jak i sugestie nowych aplikacji do pobrania.
 • Ulepszone kafle. Dostęp do aktualnych informacji pochodzących z różnych aplikacji jest teraz możliwy z poziomu ekranu startowego telefonu.  Kafle są teraz większe, bardziej dynamiczne i zawierają więcej danych.
 • Wielozadaniowość. Mango pozwala na szybkie przełączanie się między aplikacjami i uruchamianie ich w tle, przy jednoczesnej oszczędności baterii i wydajności telefonu.
 • Internet Explorer 9. Możliwości przeglądarki znanej z komputerów plus obsługa HTML5 i sprzętowo akcelerowana grafika.
 • Lokalny skaut. Przedstawia lokalne wyniki wyszukiwania z wyszukiwarki Bing i rekomenduje pobliskie restauracje, sklepy czy aktywności w postaci podręcznego przewodnika.
 • Bing w Windows Phone. Więcej sposobów na przeszukiwanie sieci, w tym nowe funkcje Bing Vision, Bing Audio i obsługa głosowa, pozwalają łatwiej odkrywać i decydować która informacja jest przydatna.
 • Szybkie fakty. Szukając produktu, filmu, wydarzenia lub miejsca, użytkownik może zobaczyć krótkie podsumowanie istotnych informacji ich dotyczących, w tym powiązane z nimi aplikacje.

Źródło: Microsoft

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *