McAfee: szybki rozwój malware na Windows 8

Specjaliści McAfee – znanego wydawcy oprogramowania antywirusowego (obecnie firma należy do spółki Intel) jak co roku przewidują zagrożenia, które mają pojawić się jako szkodliwe programy oraz ataki internetowe w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Raport wydany w formacie PDF, zawiera prognozy, zgodnie z którymi w 2013 będziemy świadkami szybkiego rozwoju metod ataku na system Windows 8.

W opinii specjalistów McAfee, system Windows 8 jest środowiskiem bezpieczniejszym niż inne wersje systemu Windows. Nie znaczy to jednak, że twórcy złośliwego oprogramowania i hakerzy odpuszczą sobie ataki na użytkowników “ósemki”. Teraz, podziemny rynek malware jest znacznie bardziej konkurencyjny niż trzy lata temu. Prawdopodobnie, malware przygotowane dla Windows 8 pojawi się szybciej niż szkodliwe oprogramowanie dla Windows 7.

W raporcie wskazano również, że ataki celują przede wszystkim w błędy użytkowników niż luki w systemie. Ludzie, którzy korzystają z dowolnej wersji systemu Windows powinni mieć się na baczności, szczególnie w kontekście ataków socjotechnicznych w rodzaju phishingu. Od takich zagrożeń nie są wolni ani użytkownicy Win95, ani użytkownicy Win8.

W raporcie zwrócono uwagę także na zagrożenia płynące z powszechnego wykorzystania technologii HTML5 w witrynach i aplikacjach: Jesteśmy pewni, że napastnicy skupią swoją uwagę na znalezieniu dziury w HTML5. Pytanie brzmi, jak szybko im się to uda. – napisali specjaliści McAfee.

Źródło: Neowin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *